Bu yazıda Sultan Papağanı cinsiyet ayrımı konusuna değineceğiz. En çok beslenen papağan türlerinden olan Sultan Papağanlarının cinsiyetinin anlaşılması, Sultan Papağanı üretmek isteyenler veya konuşturmak isteyenler için önem teşkil eden bir konu.

Konuşturmak isteyenler için de önemli dedim çünkü Sultan papağanlarının erkekleri dişilerine nazaran çok daha iyi konuşabilmekte ve melodik ötebilmektedirler. Dişi sultan papağanları genellikle fazla konuşamaz ve melodik ötemezler.

Sultan Papağanının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Öncelikle, papağanların cinsiyetlerini belirlemek için en çok kullanılan yöntem olan DNA testi ile cinsiyet ayrımı yapmaktan söz edelim. Kuş türlerinde cinsiyet ayrımının diğer türlere nazaran zor olması nedeniyle böyle bir test geliştirilmiştir.

Sultan papağanlarının cinsiyetlerini veya diğer türdeki papağanlarının cinsiyetlerini ayırmak için bu teste başvurabilirsiniz, yalnız bu testin pahalı bir test olduğunu söylemem gerek. Eğer sizin için papağanınızın cinsiyeti çok önem teşkil etmiyorsa tavsiye etmiyorum.

Ses ile de cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Eğer sultan papağanınız konuşuyorsa yahut melodik ötüyorsa yüzde yüz erkektir diyemesek de erkek olma ihtimali çok yüksektir. Papağanınızı bu şekilde dinleyerek ve gözlem yaparak anlayabilirsiniz cinsiyetlerini.

Bir diğer yöntem de papağanınızın gözlerinin etrafındaki halkanın rengine bakmanızdır. Eğer sultan papağanınızın gözlerinin etrafındaki halkası grimsi yahut beyazsa papağanınız dişi, turuncu veya sarımsı ise erkek olma ihtimali yüksektir.

Son yöntem olarak Sultan papağanınızın kafasındaki turuncu kısma bakmaktır.

Buradaki önemli husus, papağanınızın tüy değişimini tamamlamış olmasıdır. Tüy değişimi tamamlanmamış olursa sonradan söz konusu renkler değişebilir. Buradan anlayacağımız ana fikir; yavru sultan papağanlarının cinsiyetlerinin belirlenemeyeceğidir.

Eğer sultan papağanınızın kafasındaki turuncu kısım oldukça renkli ve canlı ise erkek olma ihtimali yüksektir. Dişi sultan papağanlarında bu kısım daha soluk ve grimsi görünür.

sultan papağanı cinsiyet ayrımı

Sonuç

Sonuç olarak Sultan papağanınızın cinsiyetinden yüzde yüz emin olmak istiyorsanız tüy veya kan örneği göndererek DNA testi yaptırmalısınız.

DNA testi dışındaki yöntemler dışındaki yöntemlerle de cinsiyet ayrımı yapmanız mümkün ama kesin sonuç diye bir yöntem maalesef bulunmamaktadır.

İsterseniz tekrardan bir göz atalım bu yöntemlere.

  • DNA testi ile papağanınızın cinsiyetini kesin olarak öğrenebilirsiniz.
  • Sultan papağanınızın suratındaki kırmızı tüylerin rengine göre,
  • Gözlerinin etrafındaki halkanın rengine göre,
  • Ötüşü ve sesine göre cinsiyetini tahmin edebilirsiniz.

Sultan papağanları ile ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız tavsiye bağlantıları okuyabilirsiniz.

Tavsiye bağlantılar: https://papaganlar.net/sultan-papagani-ozellikleri-beslenme-ihtiyaclari/

https://papaganlar.net/sultan-papagani-bakimi-ve-ozellikleri/

https://papaganlar.net/sultan-papagani-hastalik-ve-tedavisi/