Bembeyaz görünümüyle dikkat çeken bu albino sultan papağanı en fazla merak edilen kuş türlerinden birisidir. Albino sultan papağanı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz. Diğer papağan türlerine nazaran daha kolay bakımıyla bilinen sultan papağanının albino çeşididir. Albino olduklarından türdaşlarına göre daha fazla ilgi çeken albino sultan papağanının tüm vücudu bembeyaz tüylerden oluşur. Ayrıca genellikle gözleri de kırmızı renkte olmasıyla görsel açıdan büyüleyici bir yapıya sahip olmasını sağlıyor.

Albino sultan papağanları hem sahip oldukları karakteristik özellikleri hem de görünümüyle fazlasıyla dikkat çekicidir. Bakımı basit olan ve etkileyici görünümüyle dikkat çeken bu papağan türü, evlerde en çok tercih edilen kuş türleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte doğada albino sultan papağan türleri, diğer papağan türlerine göre çok daha az sayıda bulunur.

Albino Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir?

Albino sultan papağanının belirleyici en temel özelliği bembeyaz bir görünüme sahip olmasıdır. Çünkü bu sultan papağanı türü albinodur. Bununla birlikte albino olmasının dışında diğer sultan papağanı türlerinden çok farklı özelliklere sahip değildir. Albino sultan papağanı özellikleri vücudunun her noktasında beyaz tüylerin olması ve göz renginin kırmızı öne çıkar.

Albino sultan papağanları, normal şartlarda vücudunda yer alması gereken “melanin” pigmentinin mevcut olmamasıyla ortaya çıkmıştır. Böyle bir vücut özelliğine sahip olması nedeniyle de bu sultan papağanları albino türü olarak ayrılmıştır. Bunun dışında albino sultan papağanının taşıdığı özellikler normal bir sultan papağanın veya diğer adıyla sevda papağanının temel özelliklerini taşır.

Albino Sultan Papağanı Karakteri

Evde beslemek isteyenlerin albino sultan papağanı hakkında en çok merak ettikleri konuların başında karakteristik özellikleri geliyor. Tüm sultan papağanları gibi albino olanları da oldukça cana yakın ve konuşmaya fazlasıyla yatkındır. Öğrenmeye açık olan albino sultan papağanları aynı zamanda sosyalleşme konusunda oldukça heveslidir.

Eğitime fazlasıyla açık olmaları sayesinde diğer papağan türlerine göre çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde her konuda eğitilebilmektedirler. Özellikle ıslık çalma, konuşma ve taklit gibi yeteneklerini kısa sürede kullanmaya başlayabilmesi şeklindedir.

Diğer sultan papağanı türleri gibi albino olanları da ilginize fazlasıyla düşkündürler. Bu özellikleri nedeniyle de genellikle çift olarak bakılmaları tavsiye edilir. Ancak bunu yaparken hassas şekilde hareket etmelisiniz. Zira her sultan papağanı aynı karakteristik yapıya sahip değildir. Öyle ki çiftleşme döneminde dahi yanında sadece tek bir erkek papağan bulunduğunda dahi uyum sağlayamadığında dişi albino sultan papağanı reddedebilir.

Albino Sultan Papağanı Bakımı

Albino sultan papağanı bakımı ile ilgili olarak sağlık, temizlik ve beslenme gibi önemli kriterlerden evvel ilgi düşkünlüğü en çok dikkat etmeniz gereken husustur. Çünkü albino sultan papağanları duygusal yönden gerçekten ilginize fazlasıyla muhtaçtır. Öyle ki arzuladığı/beklediği ilgiyi sizden alamaması çok hızlı bir şekilde stres olmasına ve hatta depresyona girmesine neden olur. Bu durumda papağanınızın çok ciddi sağlık sorunları yaşamasına dahi neden olabilir.

Albino sultan papağanı bakımı ile ilgili olarak temizlik ve ortam sıcaklık seviyesi diğer iki önemli maddedir. Tüm papağan türlerinde olduğu gibi sultan papağanları da temiz bir ortama çok önem verir. Özellikle kafesinin kirli olması psikolojik açıdan kendisini rahatsız hissetmesine ve strese girmesine neden olur.

Bunun dışında dışkı vb. zararlı etkenler kafes içerisinde biriktiğinde başta mikrobik olmak üzere sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden kirlenme seviyesine göre değişse de genellikle gün aşırı olacak şekilde kafesini temizlemelisiniz.

Fiziksel yönden albino sultan papağanları düşündüğünüzden çok daha hassas yapıya sahiptir. Özellikle ortam sıcaklığının onun için ideal seviyede olmaması, hayatını riske eder. Normal şartlar altında bir albino sultan papağanının bulunduğu ortamın 15 derecenin altına düşmemesi gerekir. Albino sultan papağanı bakımı için Rüzgar olmayan, mümkün mertebe 15 dereceden daha yukarıdaki sıcaklık değerlerine sahip bir ortam oluşturmalısınız.

Albino sultan papağanlarının tırnak ve gaga bakımlarıyla ayrıca ilgilenmenize gerek yoktur. Çünkü kendileri bu işlemi zorlanmadan gerçekleştirebilmektedir.

Albino Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Albino sultan papağanı kafesi için seçim yaparken çok hareketli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Fiziksel olarak çok büyük boyutlara ulaşmıyor olsa da çok hareketli olması, geniş bir alana ihtiyaç duymasına neden olur. Buna göre albino sultan papağanın kafesinde rahatça hareket edebileceği genişliği sağlayan bir büyüklüğü tercih etmelisiniz.

Bununla birlikte fazla hareket ettiğinden suluk, yemlik ve tünek gibi kafes malzemelerini mümkün mertebe kenar ve alt kısımlara yerleştirmelisiniz. Böylelikle hareket kabiliyetini sınırlamamış olur ve herhangi bir şekilde ona zarar vermemesini garanti altına almış olursunuz.

Albino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Albino sultan papağanı cinsiyet ayrımı diğer papağan türlerine göre daha basit şekilde yapılır. DNA testi vb. kapsamlı ve komplike işlemlerin dışında kabaca yüksek doğruluk payıyla da cinsiyeti belirlenebilir. Albino papağanların göz bölgelerine yakın noktalardaki ton farklılıklarına göre belirlenebiliyor.

Albino Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Albino sultan papağını kaç yıl yaşar? Sorusunun yanıtı türü için klasik sultan papağını ile aynıdır. Buna göre albino sultan papağanları ortalama olarak 20 ile 32 sene aralığındadır. Tabii ki bu süreler bakım koşulları ve psikolojik durumu ile doğru orantılıdır.

Albino Sultan Papağanı Konuşur Mu?

Papağanlar konuşkan özellikleriyle bilinir. Ancak bazı papağan türü konuşmaz veya konuşma seviyesi sınırlı olur. Bu nedenle bir papağan türüyle ilgili en çok merak edilenlerden birisi de konuşup, konuşmadığıdır. Albino sultan papağanı konuşur mu? Sorusunun yanıtı evettir. Klasik şekilde sultan papağan türlerinin her biri gibi geniş kelime haznesine sahiptir ve konuşma eğitimine fazlasıyla açıktır. Ayrıca taklit kabiliyeti de fazladır.

Tavsiye Edilen Bağlantı: Sultan Papağanı Özellikleri