Türkiye’de en çok beslenen papağan türü diyebileceğimiz Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri. Hatta bir evde küçük bebek veya çocuk varsa uygun şartlarda evcil hayvan beslemek onların gelişimine de oldukça katkı sağlayan bir durumdur. Beslediğiniz evcil hayvanın özelliklerini bilerek seçmeniz ve ona göre bir ortam oluşturmanız hem hayvanın rahat gelişmesine hem de sizlerin herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamanıza da yardımcı olmaktadır. Sanıldığının aksine uygun şartlar ayarlandığı zaman evcil hayvan bakmak herhangi bir mikrobik duruma yol açmamaktadır hatta bağışıklık sistemini geliştirmektedir.

Evde beslenebilecek evcil hayvanlar kedi, köpek, kuş, balık, Su kaplumbağası gibi hayvanlar olabilir. Bu hayvanları petshoplardan satın alabileceğiniz gibi mümkünse ihtiyacı olan hayvan türleri için barınaklardan almanız daha güzel sonuçlara sebep olacaktır. Böylelikle hem o hayvana güzel bir ortam oluşturmuş olursunuz. Evde hayvan beslemek isteyenlerin diğer bir ilgi alanları da papağanlardır. Papağanların pek çok farklı türleri vardır. Bunlar arasında Sultan papağanı ismini muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki, sultan papağanı bakımı ve özellikleri nelerdir bunlardan bahsedelim.

Sultan Papağanın Çeşitleri

Sultan papağanı çekirdek ve inciri çok seven bir papağandır. Sultan papağanlarının renkleri sarı, beyaz, gri bazen ise tüm bu renkleri üzerinde bulunduran çeşitleri olabilir. Sultan papağanları oldukça konuşkan ve şenlikli hayvanlardır. Bu papağanın kökeni Avustralya’dan gelmektedir. Papağan türleri arasında en konuşkan olanlardan birisi sultan papağanıdır.

Sultan papağanı normal muhabbet kuşlarına göre 3 kat daha uzun yıl yaşayabilme özelliğine sahiptir. Hatta 20 yıl gibi bir süre yaşayabilen sultan papağanı vardır. Kedi köpeklere göre bile daha uzun süre yaşayabilme özelliğine sahiptir. Sultan papağanın ait olduğu kuş türü ise kakududur. Eğer kuşlara ve evcil hayvanlara ilgi duyuyorsanız evinizde bir ses ve neşe gelmesini istiyorsanız kesinlikle Sultan papağanını tercih edebilirsiniz. Bu papağan türü sesleri ve muhteşem görüntüleri ile cana yakın harika dostlar olabilecek özellikler taşımaktadırlar.

Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanının türüne özgü bazı özellikleri vardır. Mesela Sultan papağanı kablo, gazete ve benzeri ürünleri kemirmeyi oldukça seven bir hayvandır yani bu papağanlara kısacası kemirgen diyebiliriz. Ayrıca Sultan papağanlarının özellikleri eşsiz duramayan sosyal papağan olmalarıdır. Bu papağan türü oldukça yetenekli diyebileceğimiz bir türdür. Sahibinin taklidini yapabilecek kadar yeteneğe sahiptir. Bu papağan uzun süre kafeste durmayı çok fazla sevmemektir.

Bu sebeple zaman zaman da kafesten çıkararak özgür olduğunu hissettirmek mutlu olmasını sağlayacaktır. Sultan papağanı ev ortamında hatta kalabalık ortamlarda yaşamaktan mutluluk duyacak dost canlısı bir papağandır. Bu minikler elden yemek yemeyi de çok severler. Bu sebeple zaman zaman papağanınızı elinizde beslemeniz onu daha çok evindeymiş hissi ile mutlu kılacaktır. Oyun oynamayı çok seven bu miniklerle zaman zaman oyun oynamanız yine onları mutlu edecektir. Papağan hareketleri ile bir şeyler anlatabilme yeteneği ile de dikkat çeken usta bir oyuncudur. Sultan papağanı uzun süre yalnız kalmaktan çok hoşlanmayan bir canlıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kakadu Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Papağanın Bakımı ile İlgili Merak Edilenler

Bu papağan türü 3 aylık olduktan sonra konuşabilme özelliğine sahiptir. Papağan araba alarmı, kapı zili gibi bazı sesleri kolaylıkla çıkarabilir. Vücut yapısı da bu türün yine dikkat çekici özellikleri arasındadır. Su sevdalısı olan Sultan papağanın bakımını yapmak da oldukça kolaydır. Bu papağan türü dışarıda yaşamaya çok elverişli olmayan özellikleri sebebiyle ayak kısmında tüyleri yoktur. Bu sebeple ayakları çabuk üşüyeceği için kışları sıcak bir odada beslendiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu papağan türü çok fazla meyve ve sebze yediği zaman ishal olup hasta olacağı için gün içerisinde düzenli olarak yulaf, armut sapı, kuru incir gibi şeylerle beslemeniz onun için faydalı olacaktır. Banyo yapmaya oldukça hevesli olan bu papağan tamamen soğuk veya sıcak su içerisinde değil ılık bir su ile banyo yapmasına ortam hazırlamanız iyi olacaktır. Sultan papağanı tırnak bakımına dikkat ederek kendinizi de koruma altına almanız için önemlidir. Zira bu tür tırnak kesilmesinden çok hoşlanmaktadır. Bu papağan türünün kendini mutlu hissedebilmesi için 50 – 50 – 50 santim ölçülerinde kafes satın almanız onun kendisine özür hissetmesini sağlayacaktır.