Papağanlar içerisinde en sevilen türlerden birisi olan Cinnamon sultan papağanı birbirinden güzel renkleri ile papağan severlerin hayatlarını süslemeye devam ediyor. Diğer türlere nazaran daha çok evde bakılmak üzere sahiplenilen sultan papağanlarının kendi içlerinde de birçok farklı türü bulunmaktadır.

Evcil hayvan sevenler ve evlerinde beslemek isteyenlerin farklı seçenekleri bulunmaktadır. Daha çok kuşlara ilgileri olan insanların evlerinde papağan beslemek konusunda bir hayalleri olabiliyor. Özellikle konuşabiliyor olmaları ve birbirinden farklı renkleri bulunan papağanlar en çok tercih edilenler arasında. Papağanlar içerisinde bakımları diğerlerine nazaran daha kolay olan ve uzun süre yaşayabilen sultan papağanları birbirinden farklı mutasyonları ile dikkatleri çekiyor.

Genel olarak sultan papağanlarının görüntüleri birbirine çok yakındır. Sadece üzerlerinde bulunan renklerin farklılıkları, desenler gibi değişkenlerden mutasyonları ve cinsiyetleri farklılık göstermektedir. Muhabbet kuşlarının ardından ülkemizde en çok beslenen evcil hayvan sultan papağanlarıdır. Yaklaşık 15-20 yıl arası yaşayabiliyor olmaları da en çok tercih edilmelerindeki nedenler arasında yer alıyor.

Cinnamon Sultan Papağanı Özellikleri

Cinnamon sultan papağanı özellikleri arasında tüylerinde bulunan renk farklılıkları yer alıyor. Diğer sultan papağanlarına göre açık gri renkleri ile dikkatleri çekerler. Yüzlerinde bulunan turuncu beklerin yanı sıra kanatlarının kenarlarında beyaz çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgiler yaklaşık olarak 2 cm kalınlığında olmaktadırlar. Yüz renkleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda ayaklarında ve gagalarında da siyah benekler bulunmaktadır.

Bu papağanların diğer türlerde olduğu gibi kelime hazneleri geniştir. Ancak konuşmayı öğretmek çok kolay bir iş değildir. Öncelikle bu yolda ilerleyebilmek için kesinlikle sabırlı olmanız gerekiyor. Bununla birlikte konuşmayı öğretmek konusunda da inatçı olmalısınız. Her gün belirli periyotlarda alıştırma yaparak papağanlarınıza konuşmayı öğretebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

Cinnamon Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Papağanların cinsiyet ayrımları için uygulayacağınız yöntemler her zaman yüzde yüz doğru sonucu vermeyebilir. Tüylerin kontrol edilmesi ve çıkarttıkları seslerin dinlenmesi gibi yöntemlerin kullanılması size yaklaşık olarak bir sonuç verecektir.

Yurt dışında uygulanan ve yüzde yüz doğru sonuç veren DNA testi diğer bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun uygulanması için papağanın bütün tüylerinin yolunması gerekecek ve sonuç almak için yüksek ücretler vermeniz gerekecektir. Kısaca cinnamon sultan papağanı cinsiyet ayrımı diğer sultan papağanlarında da olduğu gibi çok kolay değildir. Eğer petshop’tan satın aldıysanız size cinsiyeti konusunda bilgi vereceklerdir ancak bunun da ne kadar doğru olduğunu tam olarak bilemeyeceksiniz.

Papağanların cinsiyetlerinin anlaşılabilmesi için çıkarttıkları seslere bakabilirsiniz. Genel olarak bütün hayvanlarda olduğu gibi erkekler dişileri etkileyebilmek için farklı sesler çıkartabilmektedir. Bu mantıktan yola çıkarak daha fazla öten sultan papağanının cinsiyetinin erkek olduğunu anlayabileceksiniz. Dişi papağanlar erkeklere nazaran daha sessiz olurlar. Bunun başlıca nedeni etkilemek zorunda olduğu bir erkek papağan olmaması daha doğrusu etkileme görevinin dişilerde olmamasıdır.

cinnamon sultan papağanı

Cinnamon Sultan Papağanı Fiyatları

Almak istediğiniz sultan papağanının ne kadar safkan olduğuna ve ailesinin durumuna göre satın almak istediğiniz cinnamon sultan papağanının fiyatları değişiklik gösterebilecektir. Genel olarak 150 ile 200 TL arasında değişen fiyatlara sahip bu papağanların beslenebilmeleri için almanız gereken farklı maddeler de olmalıdır. İçlerinde yaşayacakları kafesler, kafeslerin içerisinde bulunması gereken malzemeler ve beslenebilmeleri için satın alacağınız yiyeceklerin durumlarına göre bu fiyatlar artış göstermektedir.

Evcil hayvanların cinslerine göre ihtiyaçları bulunan ürünler de farklılık göstermektedir. Papağanların özelinde bakacak olursak kafeslerin içerisinde bulunması zorunlu tünekler, eğer ilerleyen süreçlerde üretim yapmayı düşünürseniz alacağınız yavruluklar gibi farklı ürünler almak zorunda kalabileceksiniz. Bu nedenle sahiplenmeye karar vermenizden itibaren bu harcamaları da yapmaya hazır olmalısınız. Cinnamın sultan papağanı fiyatları yanı sıra alacağınız bu diğer ürünlere daha fazla para harcayacağınız kesindir.

Papağanların satın alınmasından itibaren yaşadıkları sağlık sorunlarında mutlaka veterinere gitmelisiniz. Hasta olduklarında belirtilerini sakladıkları ve çok kötüleşmedikleri sürece siz hasta olduklarını anlayamayacaksınız. Bu nedenle en az yılda bir defa olmak üzere veteriner ziyaretinde bulunmalısınız. Yapılacak olan kontrollerde yaşamış olduğu hastalıkların tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesi de mümkün olabilecektir. Sultan papağanı cinnamon sahiplenmekle birlikte sevecen, neşeli, hareketli ve komik bir papağana sahip olabileceksiniz. Ancak bunun sorumluluğunu alabileceğinize emin olmalısınız.

Tavsiye Edilen Bağlantı : Sultan Papağanı Kanat Düşmesi