Sultan papağanı özellikleri, güzel görünüşleri ve huyları ile dikkat çekmektedir.  Renklerinin canlı oluşu, Mohikan benzeri farklı saçları, kırmızımsı allık yapmış gibi görünen yanakları ile hem sevimli hem de en çok tercih edilen evcil papağan türleri arasında yerini almıştır. Doğru şekilde bakımlarının yapılması ile birlikte ömürleri 20 yıla kadar çıkabilmektedir. Diğer bazı papağan türlerine göre daha kısa süreler yaşıyor olsa da son dönemlerde büyük papağan türlerine oranla küçüklerin tercih edilme eğilimi sayesinde popüler hale gelmiştir. Konuşmaları daha çok ıslık çalmaya benzeyen bu papağan türünde erkek sultan papağanları dişilere oranla daha çok konuşkanlardır. Birçok farklı renk skalasına sahip olan Sultan papağanı, canlı renkleri ile dikkatleri çekmektedir.

Sultan papağanları hasta olduklarında genel olarak belirtileri çok fazla açığa çıkmamaktadır. Bu nedenle belirli süreler içerisinde veterinere götürerek kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir. Bu papağan türü sosyal olması, sevecen olması ve komik olmaları ile daha çok tercih edilmektedir. Sultan papağanları ıslık çalmak konusunda oldukça yeteneklidirler. Dişi papağanlara göre erkek papağanlar uzun ıslık gösterileri ile adından söz ettirmektedirler. Ortamda sevdikleri kişilerin olması ya da aynadan kendi yansımalarını görmeleri saatlerce ıslık çalmak için gereken bahaneyi onlara sunmaktadır. Bütün bu özellikleri ile daha çok hayvan severi kendilerine hayran bırakmaktadır.

Sultan Papağanı Fiziksel Özellikleri

Sultan papağanı fiziksel özellikleri ve güzellikleri ile kendilerine hayran bırakmaktadır. Özellikle kafalarının üzerlerinde bulunan horozların ibiklerine benzer tüyleri ile ruhsal durumlarını belli etmektedirler. Bu tüyler eğer dikilmiş bir şekilde duruyorsa, bu onların şaşırdıkları ya da meraklı oldukları anlamına gelmektedir. Dümdüz bir şekilde kafalarına yapışık duran tüyler ise kendilerini korumaya aldıklarını göstermektedir. Eğer tüyler yapışık bir şekilde duruyor ve tıslamaya benzer sessiz bir ıslık çalıyorlarsa bu durumda stresli olduklarını anlayabilirsiniz. Olumsuz durumların yanı sıra hafif arka tarafa bakan tüylerle birlikte yanaktaki tüylerin kabarmış bir şekilde durmaları keyifli olduklarını gösterir. Ama çok keyifli olduklarını gagasını birbirine vurarak gıcırtılı bir ses çıkardıklarında anlayabilirsiniz.

Kendi ruhsal durumlarını bu kadar rahat anlayabileceğiniz Sultan papağanları beslenecek evcil papağanlar arasında ilk sıralarda olmalarını sağlamıştır. Kabarttıkları yanak tüylerini okşamanız en çok hoşuna gidecek durumlar arasında yer almaktadır. Ancak sürekli olarak sizlerden ilgi ve alaka beklerler. Aynı odada olmanız bile mental olarak papağanınızın daha iyi durumda olmasını sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda televizyonu ya da radyoyu açık bırakırsanız en azından sıkılmadan zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

sultan papagani özellikleri

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı bazı zamanlarda sizleri zorlayabilecek olsa da aldığınız güzel sonuçlar ile sizi daha çok mutlu edecektir. Bu papağanların kafeslerinin içlerinde rahat edebilecekleri kadar büyük olması çok önemlidir. İstedikleri zaman uçamayacak olsalar da kanatlarını çırpabilecekleri bir genişlik olması gerekmektedir. Aynı zamanda kafeslerinin içerisine oyun oynayabilecekleri oyuncakları ve birden fazla tüneklerin konulması da onları memnun edecektir. Sultan papağanları kafeslerine uçarak girmek isteyeceklerdir. Bunun sağlanabilmesi için de kafes kapaklarının geniş olması gerekecektir.

Sultan papağanları genel olarak yerden yem aralar. Bu nedenle kafesinizin tabanına gazete kağıdı üzerine biraz yem bırakarak onları mutlu edebilirsiniz. Diğer oyuncaklarla birlikte eğer erkek papağanların kafeslerine kendilerini görebilecekleri bir ayna koyarsanız uzun süren serenatları dinleyebilirsiniz.  Bunun dışında Sultan papağanlarının tırnak bakımlarına da dikkat etmelisiniz. Ev ortamında doğal ortamlarında olduğu gibi tırnaklarını törpüleyecek bir ağaç olmadığından tırnaklarının bakımlarını sizin yapmanız gerekecektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de günde birkaç saat ültraviyole ışığına maruz bırakılmalarıdır. Bu şekilde D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir.

Sultan Papağanları Beslenme

Sultan papağanları beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sadece tohum verilmesi gerekli besinleri alamayacakları için çok da mantıklı olmayacaktır. Taze sebzeler, sarı darı, buğday, ay çekirdeği, beyaz ve kırmızı darı ve kara buğday gibi tohumları verebilirsiniz. Eğer Sultan papağanınız dişi ise kesinlikle kalsiyum tüketimini es geçmemelisiniz. Örnek olarak mürekkep balığı kemiği kalsiyum ihtiyacını karşılayabilecektir. Bu papağanların yüksek A vitamini ihtiyaçları olduğundan dolayı beslenmelerinde kullanılan ürünlere dikkat etmeniz gerekmektedir. En çok beslenen evcil papağanlar arasında ilk sıralarda yer alan Sultan Papağanları, bakımlarına ve ihtiyaçlarına dikkat edilmesi durumunda size unutulmaz günler yaşatabilecektir.

Sultan papağanları ile ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız https://papaganlar.net/sultan-papagani-hastalik-ve-tedavisi/ ve https://papaganlar.net/sultan-papagani-bakimi-ve-ozellikleri/ yazılarını okuyabilirsiniz.