Kırmızı Macaw Papağanı, yani bir diğer adıyla Ara Papağanı ismiyle bilinmektedir. Boyları 30 santimetreden başlayıp 90 santimetreye kadar çıkan bu türün papağan severlerin en çok tercih ettikleri papağanlar arasında yer almaktadır. Tercih edilmelerinin en önemli nedenlerinden birisi  de irilikleridir. Boyları dışında göz çevresindeki beyazlık ve tüylerindeki parlak kırmızı son derece hoş görünmesini sağlıyor. Bazen mavili, yeşili ve sarılı tüyleri de olan Kırmızı Macaw Ara Papağanı tropik yağmur ormanı canlısıdır. Genelde doğal ortamları Brezilya’nın kuzey kesimleri, Kolombiya’nın kuzey ve doğusu, Bolivya ve Venezuela’nın güneyinde görünüyor. 900 metrelik yüksek kesimlerde barınırlar. Su kenarlarını takip eden ormanların iç kısımlarına dikkatlice bakarsanız bu meraklı Kırmızı Macaw Papağanı kuş türünü görmeniz mümkün olabilir. Kısıtlı yaşam alanında ortalama 50 yıl yaşarken doğal ortamında 70 yıla kadar yaşadığı tahmin edilmekte.

Ev ortamlarında bakılması zor olan bu papağanların bilhassa ufakken alınıp evcilleştirildiklerinde, iyi bir dost ve uyumlu bir aile ferdi olabilmektedir. Öttüklerinde sesleri oldukça yüksek çıkmaktadır. Ancak diğer bazı türlerde olduğu gibi çığlık periyotlarının olduğu pek görülmez. Bazı papağan türlerine kıyasla bu türlerde konuşma yeteneği oldukça sınırlıdır. Yıllar kadar uzun bir sürede yeterince ilgilenilirse konuşma becerileri ve kelime dağarcıklarında artışlar görülebilecektir.

Macaw Papağanı Cinsiyet Belirleme

Macaw papağanı cinsiyet belirleme çok da kolay olmayan işlemlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Diğer evcil hayvan türlerinde olduğu gibi üreme organlarına bakarak cinsiyetinin tahmin edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle çoğu kuş türlerinde olduğu gibi cinsiyetin belirlenebilmesi için mutlaka bilimsel bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

Birçok farklı türün bulunduğu Ara papağanları en çok bilinen ve belgesellerde ya da resimlerde görünmüş olan papağan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Rengarenk olmaları bakımından oldukça dikkat çekici papağanlardır. Macawlar çok zeki kuşlardır yeni bir ortama girdiklerinde hemen uyum sağlayabilirler ve taklit yetenekleri oldukça iyidir. Bu şekilde içerisine girdikleri ortamdaki insanları ya da duydukları sesleri taklit edebilirler. En büyük özellikleri insan seslerini gerçek gibi taklit edebiliyor olmalarıdır. Evlerinizde sizin sesinizi taklit eden bir evcil hayvanınızın olmasını kim istemez ki.

macaw papagani cinsiyert belirleme bakim beslenme

Macaw Papağanı Bakımı

Macaw papağanı bakımı devasa boyutları nedeniyle oldukça zor olmaktadır. Özellikle ev ortamı içerisinde ve kafeste bakacağınız bu havyanın bakımını doğru şekilde yapabilmek için oldukça uğraşmanız gerekecektir. Papağanın içerisinde yaşadı kafesin sürekli olarak temizlenmesi dışında su ve yem kaplarının da sürekli olarak temizlenmeleri gerekecektir. Aynı zamanda kafeslerinin altına koyacağınız ızgaralar sayesinde pisliklerin kafesin alt kısmına gelerek papağanınızın daha fazla kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Oyun oynamayı çok seven bu papağanlar için kafes içerisine koyacağınız oyuncakların sayısını arttırarak onlara daha güzel bir yaşam alanı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu oyuncakların yerlerini de sürekli olarak değiştirerek papağanın daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Ara Papağanı Beslenme

Ara papağanı beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için diğer papağanlarda olduğu gibi bazı meyve ve sebzelerin, tohumların ya da bitki köklerinin verilmesi yeterli olacaktır. Sürekli olarak hazır mamaların verilmesinin de doğru olmadığı ve ister istemez bu papağanlarını sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceklerinin unutulmaması gerekmektedir. Bu nedenle vereceğiniz diğer besinler sayesinde daha sağlıklı papağanlara sahip olabilirsiniz. Vereceğiniz besinlerin olumlu sonuçlarını konuşturmaya çalıştığınızda alabileceksiniz.

Ara papağanları diğer türlerle karşılaştırıldığında özelikle konuşma yetenekleri ile dikkatleri çekmektedir. Diğer papağanlara nazaran daha az çabayla daha çok konuşma elde edebileceksiniz. Hatta ilerleyen süreçlerde oturup sohbet edecek seviyelere dahi gelebilirsiniz. Ancak bunun gerçekleştirilebilmesi için çok fazla zaman ve emek harcamanız gerekecektir. Bu papağanların en büyük özellikleri sahiplerine oldukça sadık olmalarıdır. Sizinle zaman geçirdikten ve alıştıktan sonra istediğiniz gibi eğitim verebileceğiniz bir durum içerisinde olabileceksiniz. Vereceğiniz eğitimlerin neticesinde zeka gerektiren birçok farklı oyunu da oynayabileceksiniz.

Bütün bu nedenlerden dolayı Ara (Macaw) papağanları diğer papağan türlerine oranla daha çok sahiplenmektedir. Ne kadar bakımı daha zor, boyutları diğerlerine oranla daha büyük olsa da verilecek olan uğraşların sonucunda alacağınız sonuçlar size büyük bir haz verecektir. Bu nedenle hayvan severler tarafından sahiplenmek üzere papağanlar daha çok tercih edilmektedir. Siz de diğer papağan sahipleri gibi Macaw papağanı sahiplenme ile kendinize bir dost edinebilirsiniz.

Ara (macaw) papağanları ile ilgili daha çok içerik okumak istiyorsanız tavsiye linklerden okuyabilirsiniz.

Tavsiye linkler: https://papaganlar.net/ara-macaw-papagani-hastalik-ve-tedavisi/

https://papaganlar.net/ara-macaw-papagani-bakimi-ve-ozellikleri/