Kakadu papağanı sahiplenme ile birlikte siz de papağan sahibi olabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde birbirinden şirin halleri ile internet fenomeni olan birçok papağanın türü de Kakadu’dur. Sultan papağanında olduğu gibi en belirgin özelliği kafasının üzerinde bulunan ibiğidir. Sultan papağanına nazaran bu türde kafasının üzerinde daha çok ve kabarık tüy bulunmaktadır. Bu ­papağanların doğal yaşam ortamları Avustralya ve Güney Pasifik adaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Gri papağan gibi bu papağan da büyük türler arasında yer almaktadır. Ancak en kötü olarak nitelendirilecek olan özellikleri tozlu oluşlarıdır. Tozlu olmalarından dolayı astım hastalarının beslememesi gereken evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Doğru şartlar altında olurlarsa 90 yaşını da geçebilirler. Dayanıklı yapıları sayesinde oldukça uzun yaşayabilirler.

İnternette birçok farklı Kakadu papağanı sahibinin koydukları videolarda karşımıza çıkmaktadır. Önlerine bir kamera ve arka planda verilecek olan bir müzik sayesinde fenomen bir papağana sahip olabilirsiniz. Son dönemlerde bu papağanların viral olduğu birçok video, video paylaşım sitelerinde milyonlarca izleyici bulmaktadır. Kakadu papağanlarının 17 farklı türü bulunmaktadır. Vücutlarının bazı bölümlerinde bulunan sarı ya da kırmızı renklerin dışında genel olarak beyaz tonlarındadırlar.

Kakadu Papağanı Karakteristik Özellikleri

Kakadu papağanı karakteristik özellikleri ile de dikkatleri çekmektedir. Bu papağanlar sevimli ve oyuncu olmalarının yanı sıra tüyleri ile de en yumuşak papağan türleri arasında yer almaktadır. Bu papağanların kemirme içgüdüleri oldukça gelişmiş olup kemirebilecekleri oyuncaklar ile uzun süre zaman geçirebilirler. Bu nedenle kafeslerine çiğneme oyuncaklarını bolca almanız gerekecektir. Aksi durumda kafesinden çıkan papağan evinizdeki eşyalara musallat olacaklardır. Ayı zamanda bu papağan türü sahiplerine çok düşkünlerdir. Eğer alıştıkları sahiplerini uzun süre göremezlerse sürekli olarak bağırarak çeşitli davranış bozuklukları sergileyebilirler.

Diğer birçok evcil hayvanda olduğu gibi çiftleşme dönemlerinde farklı birçok davranış sergileyebilirler. Daha huzursuz davranışlar, sürekli olarak bağırmaları dışında bu süre içerisinde biraz hırçın da olabilirler. Bu nedenle özellikle suratınızı çok fazla yaklaştırmamanız önerilmektedir. Aksi durumda istenmeyen kazaların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra diğer bazı papağan türlerinde olduğu gibi bu papağan türü çok fazla konuşkan değildir. İstisnalar olsa da genel olarak bu türler konuşamazlar ya da çok sınırlı bir kelime dağarcıkları olacaktır.

Kakadu Papağanı Özellikleri Beslenmesi Ve Kafesi

Kakadu Papağanları Beslenme

Kakadu papağanları beslenme konusunda da dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğal ortamlarında birçok sulu meyvelerin yanı sıra bitki tohumlarını da yemektedirler. Özellikle çekirdek ve tohumlar vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra doğal yaşam içerisinde bazı böcek ve larvaları da yedikleri görülmüştür. Evinizde hazırlayacağınız sulu meyve kokteylleri mutlu olmalarını sağlayabilecektir.

Bu papağan türü yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi tozlu, yani pasaklı hayvanlardır. Yaz aylarında her gün banyo yapmaları gerekirken kış aylarında bu sayı haftada 1 güne kadar düşmelidir. Özellikle kış aylarında ve geceleri yaptıracağınız banyolar onları hasta edebilecektir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Bakımları oldukça zor olan Kakadu papağanlarının sahiplenmesine karar verilmesi ile birlikte zorlu bir sürece girdiğinizi unutmamalısınız. Bakımlarına yeterince özen gösteremeyeceğiniz bu türleri sahiplenmeniz ile birlikte hem onlara hem de kendinize zorlu günler yaşatacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle gerçekten zaman ayıramayacaksanız sahiplenmemeniz gerekecektir. Eğer yeteri kadar ilgilenmez ve uzun sürelerde evde yalnız bırakırsanız kanatlarını kanatana kadar yolacak ve yüksek sesiyle sürekli olarak bağıracaklardır. Bu papağanları seslerinin 153 desibel olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu durumun sonucu olarak hasta olmaları kaçınılmaz olacaklardır.

Kakadu Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Kakadu papağanının daha rahat yaşayabilmelerini isteyen evcil hayvan sahiplerinin akıllarındaki tek soru “Kakadu papağanının kafesi nasıl olmalıdır?” olacaktır. Kakadu papağanlarının kafesleri diğer türlerde olduğu gibi içlerinde rahat hareket edebilecekleri kadar büyük olmak zorundadır. Oyuncu olmaları ve sürekli oyun oynamak istiyor olmaları nedeniyle kafeslerinde zaman geçirebilecekleri oyuncaklarının olması gerekmektedir. Papağan oyuncaklarından ziyade gerçek oyuncaklar koymanız da oldukça sizi rahatlatacak bir durum olacaktır. Meraklı yapıları sayesinde gördükleri farklı materyallerle ilgili olabileceklerdir. Sürekli meşgul tutulmaları gerekmektedir.

Bu papağanlar aynı zamanda kemirmeyi de çok severler. Kafeslerinin içerisinde kemirebilecekleri oyuncaklardan fazla koymanız dışarıda oldukları süre içerisinde eşyalarınıza zarar vermelerini engelleyecektir. Kakadu papağanı bakımı oldukça zor olmasına rağmen verdiği manevi haz ile daha mutlu bir hale gelebilirsiniz.

Kakadu papağanları ile ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linklerden diğer yazıları okuyabilirsiniz.

tavsiye linkler: https://papaganlar.net/kakadu-papagani-hastalik-ve-tedavisi/ https://papaganlar.net/kakadu-papagani-bakimi-ve-ozellikleri/