İnsanlar evlerinde evcil hayvan beslemeyi tercih etmektedirler. Özellikle insan ve hayvanların arasındaki bağın ve sevginin artmasına, insanların gelişimsel açıdan ve psikolojik açıdan daha mutlu olmasına da etkili olan bir konudur. Evlerde kedi, köpek, kuş, balık gibi pek çok hayvan beslenebilir. Genel olarak insanlar sevimli duruşları ve de konuşkanlıkları ile papağan beslemeyi tercih etmektedirler. Pek çok farklı türde papağan bulunmaktadır. Ara papağanı da bu türlerden bir tanesindir. Ara papağanın diğer adı Macaw papağanıdır.

Macaw Papağanı (Ara) Çeşitleri

İnsanların en çok beslenmeyi tercih ettikleri papağan türü Ara papağanıdır. Ara papağanlarının birçok farklı türünü görmek mümkündür. Ara papağanları evlerde beslemeyi en çok tercih edilen papağanlardandır. Konuşmaya en yatkın papağan türü Ara papağanıdır. Zekâ gerektiren bazı soruları iyi bir eğitimden sonra ara papağanlarının çözümleyebildiği bile bilinmektedir. Ara papağanları sarı mavi Ara papağanı, kırmızı sarı Ara papağanı, mavi göğüs Ara papağanı, yeşil kanat Ara papağanı, mavi Ara papağanı, yeşilkanat, mavibaş, asker renkli hahn Ara papağanı olmak üzere çeşitlere ayrılmaktadır.

Macaw Papağanlarının Çeşitlerinin Tanıtımı

Ara (Macaw) Papağanı

Ara (Macaw) Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Sarı mavi Ara papağanı boyları 75 ve 85 santim arasında değişen bir türdür. Bu papağanın doğal ortamı Bolivya, Paraguay, Güney Amerika ve Brezilya taraflarıdır. Kırmızı sarı ara papağanları Brezilya, Ekvator, Bolivya ülkeleri tarafından getirilir ve boyları 80 – 90 santim arasında değişmektedir. Mavi göğüs ara papağanı ise Bolivya dan getirilmektedirler ve boyları 75 santim olabilmektedir. Yeşil kanat papağanlar ise 90 – 95 santim arasında boya sahip ve Güney Amerika’dan getirmişlerdir. Mavi baş diye bilinen ara papağanı daha minimal boylara sahiptir, 40-45 santim arasındadırlar. Brezilyalı çevresinden getirilmektedir. Diğer bir Ara papağanı türü ise asker renklidir. Bu papağanın getirilmiş olduğu ülke Kolombiya Meksika Ekvator ülkelerdir. En küçük boyda olan Ara papağanı Ara papağanıdır, bu papağan türlü boyu 30 santimdir.

Ara Papağanı Bakım Önerileri

Papağanların bakımı özellikle ev ortamında olacaksa bazı dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır. Özellikle papağanları beslemiş olduğunuz yem kabı, su kabı gibi şeylerin sürekli temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Kafesinin alt kısmında sereceğiniz kâğıt ile evinizin batmasın da önleyebilirsiniz. Bu sermiş olduğunuz kâğıtları da günlük olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Ara papağanları oyuncaklar ile oynamayı ve vakit geçirmeyi çok sevdikleri için kafeslerinde oyuncak bulundurmanız yararlı olacaktır. Bulundurmuş olduğunuz bu oyuncakların yerlerini de zaman zaman değiştirmemiz papağanın daha aktif olmasını sağlayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Jako Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Ara Papağanı Eğitimi ve Beslenmesi

Bu papağan türü en kolay eğitilebilen papağan türlerinden bir tanesidir. Ara papağanları konuşabilir hatta daha ileri seviyede eğitim de alabilir. Ara papağanları meyve, sebze gibi şeylerle beslenebilir. Taze sebzeler ve meyveler papağanların en sevdiği yiyeceklerdir. Bu tür papağanları meyve tohumları içeren yemlerle beslenmek severek yemek yemelerini sağlayacaktır. Bu papağan türleri evlerde en çok beslenen ve sevilen türler olduğu için insanlarla da uyum içerisinde yaşarlar. Ses ve gürültü seviyeleri yüksek olmadığı için de evde bu papağanları beslemek etrafa zarar vermeyecektir.

Evcil Papağanlar Nasıl Beslenir

Evlerde farklı evcil hayvanlar beslenebilir. Kuş, kedi, köpek, balık ve birçok canlı insana dost olarak evde beslenir. Papağanların konuşma özellikleri de evde beslenmeleri için uygundur. Eğitilen bir papağan bazen sizinle muhabbet edecek seviyeye gelir. Papağanlara temiz ve güvenli bir ortam hazırlamanız daha mutlu ve neşeli olmasını sağlar. Doğal ortamlarına yakın ortam oluşturmak papağanları daha mutlu eder. Hem gösterilen bu özen ile papağan daha sağlıklı gelişir.