Genelde yavru papağanlar kendi dışkısını yer ve kimi zaman bu durum yetişkin papağanlarda da nadiren de olsa görülür. Aslında papağanların bu durumu mevsimsel etkilere göre bazen gerçekleşiyor olsa da, papağan sahiplerini endişelendirecek boyuta gelebilir. Peki neden papağanlar dışkı yer? Çözümü nedir ve bu durumda nasıl hareket etmek gerekir? İşte yanıtlar.

Yemek Zannetme

Papağanınız önünde duran yemin yerine kakayı yemiş olabilir. Genelde bu durum onların sıklıkla yaptığı bir şeydir ve bundan çok da rahatsızlık hissetmezler. Çok ağır bir koku veya tat olduğu zaman zaten kendileri istemsiz bir şekilde onu atacaktır. Ama bunun sürekli olarak gerçekleşebileceğini bilmeniz gerekir. Çözümü ise, yemden önce etrafın temizlenmesi olabilir. Eğer buna fırsatınız varsa, bu bir sorun olmaktan çıkacaktır.

 

Vitamin – Mineral Eksikliği

Bunlar neden olabilir. Eğer papağanınızda vitamin ya da mineral eksikliği var ise, çok büyük ihtimal ile bu yüzden kendi dışkısını yiyor olabilir. Çünkü vitamin ve mineral eksikliği yaşayan hayvanlar bunu gidermeye çalışır, bunun için tüm yolları dener. Kaka da, erişebileceği tek seçenek olduğu için kakayı yemekten başka şansı olmadığını düşünür. Çözüm olarak daha önce veteriner hekimden aldığınız mineral ve vitamin takviyelerini doğrudan ya da yemlerine ekleyerek verebilir ve durumu gözlemleyebilirsiniz. Çok büyük sorun olması ya da yukarıdaki çözümün etkisiz olması durumunda, veteriner hekime danışmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Mevsimsel Etkiler

Kimi papağan türleri mevsim geçişlerini çok güçlü şekilde hisseder ve bu yüzden istem dışı hareketlerde bulunur. Bu hareketlerden biri de kendi dışkısını yemektir. Mevsim geçişlerinin tamamlanmasına rağmen bu durum devam ederse en yakın zamanda veteriner hekime gitmeniz önerilir.

 

Neler Yapılabilir?

Papağanım dışkısını yiyor ne yapmalıyım? diye merak ediyorsanız size bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz. Öncelikle papağanın kendi dışkısını yemesi vücuduna herhangi bir soruna neden olmaz. Bu gayet normal bir durumdur. Ancak bunun sürekli hale gelmesi, tam aksine çok büyük sorunlara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin ve sindirim sisteminin enfeksiyonlar ile mücadele etmesine neden olabilir.

Bu yüzden, sürekli olarak kafesin temizlenmesi, yem ve suyunun tazelenmesi ve diyetinin aynı saatlerde yapılması önemlidir. Bunlara dikkat ederseniz kısa sürede bu semptomlar ortadan kalkacaktır.