Rengârenk görüntüsü ve şıklığı sayesinde dünya genelinde en çok tercih edilen papağanlar listesinin ilk sırasında bulunan ara Macaw papağanların ana vatanları ise Güney Amerika’dır. Dolaysıyla bu sevimli papağanlar özellikle Güney Amerika bölgesinde yoğun olarak yer alıyorlar. Sevimli olmalarının yanı sıra oldukça zeki olması sayesinde evcil olarak beslenebiliyorlar. Pek çok alt türleri bulunan ara papağanlarının boy oranları ise 30 ila 90 santimetre aralığındadır. Konuşma yetisine de sahip olduğundan yeteri düzeyde eğitildiği takdirde insanlar ile kusursuz uyum ve iletişim halinde olabiliyorlar. Ara papağanlar eğitildiği takdirde sahibiyle kusursuz uyum sağlar. Yer aldığı tüm ortamlarda sahibinin de yer almasını ister. Sahibiyle oyun oynamaktan ve iletişim kurmaktan oldukça hoşlanırlar.

Ara Papağanlarının Yaşam Alanları

En kaliteli papağanlar listesinde yer alan ara Macaw papağanlarının yaşam alanları ise oldukça geniştir. Ara papağanı her ne kadar papağan familyasında yer alsa da özellikle boy uzunluğu bakımından ev ortamına uygun değildir. Bu sebeple bu papağanlar daha çok ev ortamı dışında beslenebiliyor. Fakat ev ortamında bakımı yapılmak istendiğinde büyük çaptaki kafeslerde bakımlarının yapılması gerekiyor. Ara Macaw papağanı özellikle uçmaktan oldukça hoşlanan kuşlardır.

Bu nedenle bu kuşlara rahat hareket alanı sağlanmalıdır. Ara papağanları daha çok Brezilya, Doğu Peru, Bolivya ve Ekvator bölgesinin doğu kısmında yaşamlarını devam ettirler. Bu papağanlar su kenarları ve yağmur ormanlarının yer aldığı ortalama olarak 900 metre yükseklikte ki ortamlarda yer almaktan hoşlanırlar.

Ara Papağanlarının Özellikleri

Macaw papağanların birçok özellikleri bulunuyor. Ancak bu kuşların farklı türleri de söz konusu olduğundan her bir türünde farklı özellikler bulunuyor. Ara papağanların temel özelliklerinden biri oldukça hareketli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu bakımdan kafes alanında bakılması durumunda yoğun hareket yapmasına bağlı olarak vücut tüylerinde kırılma durumu meydana gelebiliyor. Bu papağanların boy uzunlukları 1 metreye kadar dahi ulaşabiliyor. Boy oranına göre vücut ağırlıkları ise ortalama olarak 1 kilograma kadar çıkabiliyor.

Ara (Macaw) Papağanı

Ara (Macaw) Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Ara Papağanlarının Yaşam Süresi

Ara papağanlarında yaşam süresi ise ortalama olarak 40 ila 60 yıl aralığında olabiliyor. Yüz bölümü genellikle beyaz renk tonlu olup tamamen tüysüzdür. Macaw papağanlarının vücut tüyleri daha çok parlak kırmızı renk tonludur. Kanat kısımları sarı renk tonundan yeşil renk tonuna doğru devam eder. Kanat kısmı açıldığında ise alt bölümünde açık mavi renk tonu yer alıyor. Gaga kısmının üst bölümü ise fil dişi renk tonuna ve uç bölümü ise tamamen siyah renk tonuna sahiptir. Bu kaliteli papağanlar oldukça güçlü bir vücut yapısına sahiptirler. Bu sayede en zorlu hava şartlarında dahi maksimum düzeyde performans gösterebiliyorlar.

Tavsiye Bağlantı: Ara (Macaw) Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Ara Papağanlarında Meydana Gelen Hastalıklar Ve Tedavisi

Tüm papağan kuşlarında olduğu gibi Macaw papağanlarında da bazı nedenler sonucunda birçok hastalıklar meydana gelebiliyor. Bu hastalıklar arasında gaga hastalığı tüy ve bakteri hastalıkları, kursak hastalıkları, mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları, gaga üstü eti uyuz hastalığı, göz kapağı hastalıkları gibi birçok sağlık sorunları meydana gelebiliyor. Birçok papağan türlerinde olduğu gibi Macaw papağanları da sağlık sorunlarını gizleyebilme özelliğine sahiptirler.

Dolaysıyla bu durumda hastalıkların belirtileri kolayca fark edilemeyebilir. Macaw papağanlarında da tüylerde renk tonları bozulması, anormal dışkılama, ötmeme veya düşük düzeyde ötme, oyun oynamaktan hoşlanmama, sahibiyle ilgilenmeme, çevreye karşı duyarsızlık, dikkat dağınıklılığı, göz renk tonlarında sararma gibi birçok belirtilerde kuş veteriner kliniğine başvurulmalıdır. Macaw papağanları ayrıca pek çok papağan türlerine oranla daha güçlü bir iradeye sahiptir. Bu sayede bu papağanlar birçok hastalıklarda daha yüksek düzeyde dayanıklılık gösterebiliyor.