Sultan papağanı kanat düşmesi sıkça rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Birçok farklı nedenden dolayı yaşanabilecek olan bu durumun doğru araştırılması ve tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bazen büyük hastalıkların bir sonucu olarak da ortaya çıktığı gibi sadece yorgunluktan dolayı da düşmüş olabilir. Eğer nedenini bilmiyor ve özellikle kanat diplerinde şişkinlik görürseniz mutlaka veterinere göstermeniz gerekmektedir.

Sultan papağanları gibi diğer bütün kanatlı kuşlarda da kanat düşmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Farklı nedenleri olmakla birlikte kanatların kırılması, çıkması ya da incinmesinden dolayı da oluşabilmektedir. Bu nedenle eğer neden bu şekilde olduğunu biliyorsanız geçene kadar bekleyebileceğiniz gibi bilmediğiniz durumlarda mutlaka veterinere göstermek gerekecektir.

Özellikle papağanların kanatlarında oluşan hastalıkların en önemli sonuçlarından birisi psikolojik olarak kötü etkilenmeleridir. Kanatlar kuşlar için olmazsa olmazlardan birisidir. Eğer kanatlarındaki sorun uzun süre tedavi edilmezse kanatlarını ve göğüs tüylerini yolmak gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kanatları doğru çalışmayan papağanlar kendilerini eksik ve özgüvensiz hissederler.

Sultan Papağanı Tek Kanat Düşmesi

Sultan papağanı tek kanat düşmesi durumu da sıkça rastlanılmaktadır. Kanat düşüklüklerinin en önemli nedenlerinden birisi incinmedir. Kafes içerisinde ya da dışında olduğunda kanadını bir yere çarpan papağanların kanatlarını incitmeleri ve hatta daha ileri bir boyut olan kırılmaların ortaya çıkması mümkündür. Bu nedenle uzun süreli düzelmeyen kanat rahatsızlıklarında kesinlikle veterinere başvurulması gerekiyor. Eğer kırık ya da çıkık varsa veteriner tarafından ilaç ve vitamin takviyesiyle tedavi uygulanabilmektedir. Bununla birlikte kanadıyla sürekli uğraşmaması ve yanlış konumlanmayı önlemek için sargı yapılması gerekmektedir.

Eğer veterineriniz size herhangi bir kırık ya da çıkık olmadığını belirtmişse yine aynı şekilde ilaç tedavisi önerebilir. Aynı zamanda papağanınızın beslenmesine de dikkat ederek bu süreci sorun yaşamadan atlatmanız sağlanabilir. Bu süreçte daha çok yemekten hoşlandığı yiyecekleri vermelisiniz. Bununla birlikte vereceğiniz vitamin destekleri sayesinde kısa süre içerisinde kanat düşüklüğü sorununu çözebileceksiniz.

Papağanlar ya da kanatlı bütün kuşlar banyo yaptıktan sonra kanatların kurutulması için de kanatlarını yana doğru açarlar. Aynı düşüklükte olduğu gibi bir görüntü olsa da bu durum kurumanın hızlanması için papağanlar tarafından yapılmaktadır. Sultan papağanı kanat hastalıkları arasında sıkça görülen kanat düşmelerinin çözümleri de oldukça kolaydır.

sultan papagani kanat düşmesi
sultan papagani kanat düşmesi

Sultan Papağanı Kanat Yaralanması

Sultan papağanları kafeslerinin dışında ya da içinde kanatlarının çarpması sonucunda yaralanabilmektedir. Bu durumda karşılaşılan en kötü durum papağanların kanatlarını sürekli gagalayarak yarayı daha kötü hale getirmeleridir. Bu nedenle yaraların doğru bir şekilde kapatılması gerekiyor. Bu durumun evde kendi imkanlarınızla düzeltmeye çalışmanız daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Sultan papağanı kanat yaralanması ve düşmesi gibi istenmeyen durumlarda öncelikle soğukkanlı olmanız ve yapılacak en doğru şeyi yapmanız gerekmektedir. Dertlerini size konuşarak anlatamayacak olan evcil hayvanlarınızın yaşadığı sorunlarda kesinlikle profesyonel destek almalısınız.