Al yanakları ve kolay bakımları ile dikkatleri çeken pearl sultan papağanı ülkemizde en çok sahiplenilen sultan papağanları arasında yer almaktadır. Vücudunda bulunan bir tüyünde birden çok renk barındırması ile diğer papağanlardan ayrılan bu türde tüylerin uçlarına geldikçe bulunduğu renklerde açılmalar görünmektedir. Aynı zamanda yanak kısımlarında bulunan beneklerle de diğer papağanlardan ayrılmaktadır.

Diğer papağan türlerinden ayıran en önemli özellikleri bir tüyden birden fazla renk bulunması olan pearl mutasyonları papağan severler tarafından da çokça sevilmektedir. Cinsiyet ayrımına kadar birçok bilgi de veren bu tüyler sadece görüntü olarak bir güzellik vermez. Renkleri belirleyen faktör anne ve babasının hangi mutasyondan olduklarına göre değişiklik göstermektedir.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanı cinsiyet ayrımı konusunda belirleyici olan faktör yine tüylerdir. Aynı zamanda erkek papağanlar dişileri etkilemek için farklı ses seviyelerinde ötüşlerde bulunurlar. Bu türlerde dişi papağanlar erkeklere nazaran daha sessizlerdir. Genel olarak etkilemek görevi erkek papağanlarda olduğu için en çok ses de erkeklerden çıkmaktadır. Bu şekilde dişi ve erkek ayrımı yapılabilecektir.

Tüylerden cinsiyet ayrımının yapılabilmesi için de birçok farklı özelik izlenmelidir. Bu ayrımın daha sağlıklı olarak yapılabilmesi safkan sultan papağanlarında daha kolay yapılabilmektedir. Cinsiyet belirlemek için papağanların ilk tüy değişimlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bebeklik tüyleri döküldükten sonra yerine çıkan yeni tüylerde renk ve desen değişimleri yaşanmaktadır. Özellikle erkek papağanlarda yeni çıkan tüylerde bulunan desenler büyük oranda yok olur. Desenlerin yok olmaları o kadar çoktur ki bu süreçte grey sultan papağanları ile de karıştırılabilmektedirler. Ense ve kuyruk kısmında çıkan tüylerde desenler hala varlıklarını koruyabilmektedir. Buna karşılık dişi sultan papağanı pearl cinslerinde desenler kaybolmaz. Cinsiyet ayrımını bu şekilde yapabilirsiniz.

pearl sultan papağanı
pearl sultan papağanı

Pearl Sultan Papağanı Fiyatları

Papağan fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli faktör safkanlıktır. Farklı mutasyonlarda üretimleri gerçekleştirilen papağanların fiyatları da farklı baremler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle eğer satın alma seçeneğini düşünüyorsanız öncelikle güvenilir adreslerden bu işlemleri yapmanız gerekiyor. Özellikle safkanlarda fiyatlar çok yüksek seviyelerde olurken doğurganlık bu cinslerde daha fazladır. Eğer çift olarak alıp aynı zamanda üretim yapmak istiyorsanız safkan seçeneğini düşünmelisiniz.

Yaklaşık olarak 15 yıl kadar yaşayabilen bu papağan türlerinde eğer bakımları doğru bir şekilde yapılabilirse 22 yıla kadar çıkartabilmek mümkündür. Aynı zamanda kelime dağarcıkları ve öğrenebilme kapasiteleri sayesinde neredeyse karşılıklı oturarak sohbet edebilecek duruma gelebilirsiniz. Oldukça hoş görünen renkleri, bakımlarının oldukça kolay olması ve konuşabiliyor olmaları sayesinde papağan severler tarafından çokça tercih edilmektedirler.

Sultan papağanı pearl cinsiyet ayrımı yaparak erkek ya da dişi papağanlara sahip olabilirsiniz. Genel olarak uzun süre harcanarak tespit edilebilen cinsiyetleri nasıl tespit edildiğini bilmeniz size zaman kazandırabilecektir. Bu şekilde almak istediğiniz yerlere güvenmek zorunda kalmadan kendiniz papağanın cinsiyetini öğrenebileceksiniz.

Tavsiye Edilen Bağlantı : Sultan Papağanı Yumurtası Boş Çıkıyor