Kakadu papağanı en sevimli papağan türleri listesinde yer alması sayesinde dünyanın ülkelerinde tercih ediliyor. Oldukça zeki kuş türlerinden olan bu kaliteli papağanlar bu sayede yeteri düzeyde eğitildiğinde kolayca iletişime geçebiliyor. Bu papağanlar kakadugiller familyasında yer alması sayesinde bu isimle anılıyorlar. Ülkemizde de beslenen Kakadu papağanlarının ana vatanları ise Güney Pasifik Adaları, Avustralya, Solomon Adaları ve Malakka Yarımadası’dır. Kakadu papağanları pek çok papağan kuşlarına oranla daha geniş türlere sahiptirler. Bu kuşlar hakkında bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde toplamda 17 farklı türlere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kakadu papağanları genellikle ağaç üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Dolaysıyla bu kuşlar ağaç kavuklarında yaşamaktan oldukça hoşlanırlar. Pek çok papağan türlerinden farklı olarak daha çok sürü halinde hareket etmekten hoşlanırlar.

Kakadu Papağanı Genel Özellikleri

Kakadu papağanları birçok özelliklere sahiptir. Bu kuşların ortalama ömürleri 20 ila 50 yıl arasında değişebiliyor. Özellikle uygun ortamda sağlıklı bir şekilde beslendiğinde yaşam süreleri daha da uzayabiliyor. Sultan papağanları da kakadu papağanları familyasında yer alıyor. Bu kuş türü haricinde palmiye kakadusu, sarı kuyruklu kakadu, goffin kakadu ve pembe kakadu gibi birçok değişik türlere sahiptir. Kakadu papağanlarının tüy renk tonları genel olarak beyaz renk tonludur. Fakat değişik renk tonları da mevcuttur. Beyaz renk tonu haricinde pembe ve siyah renk tonuna da sahiptirler. Kakadu papağanları dış görünüş bakımından birçok papağan kuşlarından ayrılıyor. Özellikle kafa kısmının üzerinde yer alan kalkık tüyleri bu papağanların en önemli özelliklerinden biridir. Ayrıca kakadu papağanlar yer aldığı ortama göre kafalarındaki tüyleri kabartabilme veya düşürebilme özelliğine de sahiptirler. Bu kuşlar eğitildiği takdirde insanlarla kusursuz diyaloglar kurabilir.

Kakadu Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Kakadu Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Kakadu Papağanı Karakteristik Özellikleri

Kakadu papağanı insanlarla muhteşem ilişkiler kurabilme yeteneğine sahiptirler. Bu sayede dünyanın birçok ülkelerinde evcil olarak da tercih ediliyorlar. Oldukça sevecen bir karakter yapısına sahip olması sayesinde karşı tarafa kendisini sevdirme konusunda oldukça profesyoneldir. Kakadu papağanının genel karakteristik özelliklerinden biri de oldukça oyuncu kuşlar olmasıdır. İyi düzeyde eğitildiğinde insanlarla kusursuz bir şekilde oyun oynayabilir. Bu kuşlar aynı zamanda oldukça meraklı bir karakteristik yapıya da sahiptirler. Eğitildiği takdirde çevrede olup bitenler konusunda merak edebilme yeteneğine sahip olabiliyor. Kakadu papağanlar karşı tarafın kendilerine ilgi göstermesini bekler ve bu eylemden oldukça hoşlanırlar. Bu papağanların temel karakteristik özelliklerinden biri de kemirmekten oldukça hoşlanmalarıdır. Bu sebeple mümkünse ev ortamında yeteri düzeyde oyuncaklar üzerinden kakadu papağanına oyun ortamı sunulmalıdır.

Kakadu Papağanı Hastalıkları

Tüm papağanlarda olduğu gibi kakadu papağanlarında da bazı nedenler neticesinde çeşitli sağlık sorunları hâsıl olabiliyor. Bu papağanlar sağlık sorunlarını gizleyebildiğinden belirtiler genellikle geç zamanlı fark edilebiliyor. Ayrıca tüm papağan kuşlarında olduğu gibi kakadu papağanı da satın alınmadan önce herhangi bir hastalığa maruz kalıp kalmadığının gözlemlenmesi gerekiyor. Bunun içinde kuş veteriner kliniği üzerinden gerekli sağlık taraması yaptırılmalıdır. Kakadu papağanında görülen başlıca hastalıklar; yumurtlama güçlüğü, burun hastalığı, tüy ve deri bakterileri, kursak iltihaplanması, bağırsak ve mide hastalığı, gaga üstü eti uyuz hastalığı, soğuk algınlığı ve göz kapağı iltihabıdır.

Tavsiye Bağlantı: Sevda Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Sağlıklı Kakadu Papağanında Yer Alması Gereken Özellikler

Sağlıklı bir kakadu papağanında mutlaka bazı özelliklerin yer alması gerekiyor. Sağlıklı bir kakadu papağanında gözler oldukça parlak ve canlıdır. Çevreye ve sahibine karşı son derece ilgili ve duyarlıdır. Oldukça meraklı olup olası tehlikelere karşı oldukça dikkatli ve kendisini savunabilecek potansiyele sahiptir. İştahı açık olup dışkısında herhangi bir sorun söz konusu değildir. Gün boyu oyun oynamaktan hoşlanır. Gün içerisinde 1 ya da 2 kez su içer. Özgürce hareket eder ve eğlenmekten hoşlanır. Öğrenme yeteneği pekişmiştir. Öter ve şekerleme yaparken çıtırdar. Ayağının birini karnına doğru çeker. Tüyleri parlak ve sağlık olup aynı zamanda tüy renk tonlarında herhangi bir sararma veya deforme durumu söz konusu değildir. Bu özelliklere sahip olan kakadu papağanı güvenle satın alınabilir.