Ülkemizde de tercih edilen Sevda Papağanı türünün Hastalık ve Tedavisi hakkında siz papağan severlere bilgi verelim. Görkemli bir görünüme sahip olan bu sevimli kuşlar ayrıca kendi içerisinde de birçok farklı türlere ayrılıyor. Genellikle cennet kuşlarıyla karıştırılan sevda papağanları eşlerine oldukça düşkün olan kuşlardır. Bu nedenle de bu ismi alıyorlar. Bu kuşları pek çok kuş türlerinden ayıran temel özelliklerden biri çift olarak beslenmesidir. Sevda papağanı eşleriyle birlikte bir ortamda yer aldığında oldukça mutlu olurlar. Bu sayede ortama daha kolay bir şekilde uyum sağlayabiliyorlar. Sevda papağanları günün önemli bir kısmını ise sadece birbirleriyle ilgilenerek geçirirler. Bu sevimli kuşlar tek başına beslendiğinde ise daha çok sahibine karşı yoğun bir ilgi duyarlar. Sevda papağanlarının ana vatanı ise Güney Afrika kıtasıdır.

Sevda Papağanı Genel Fiziksel Özellikleri

Toplamda 9 değişik türleri bulunan bu kuş türlerinin birçok özelliklere sahip olduğu biliniyor. Geniş ve güçlü gaga yapısı sayesinde dikkatleri üzerinde topluyor. Boy uzunluğu ortalama olarak 12 ila 18 santimetre aralığında değişebiliyor. Bu papağan türlerinin pek çok farklı renk tonları mevcuttur. Tüyleri oldukça kısa olmakla birlikte küt bir yapıya sahiptir. Sevda papağanları gürültücü kuşlar familyasında yer alıyor. Bu papağanlar gürültüden hoşlanan bir yapıya sahiptirler. Kaba ve oldukça şiddetli bir ses tonuna sahiptirler. Ancak yeteri düzeyde kelime daracığına sahip değillerdir. Ancak iyi bir eğitim alması sayesinde iyi düzeyde konuşma yeteneğine sahip olabiliyorlar.

Sevda Papağanı Bakım Kuralları

Sevda papağanlarının mümkünse eşiyle birlikte beslenmelidir. Bu sayede günlük bakımları daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak bu papağanların tek başına beslenmesi durumunda ise kuşa yeteri düzeyde bakım ve ilgi gösterilmesi gerekiyor. Bu papağanlar eşlerine çok düşkün olduğundan aşkı yaşamaktan oldukça hoşlanırlar. Ayrıca sevda kuşları oldukça yaramaz papağanlardır. Bu sebeple ortamda mümkünse tek başına bırakılmamalıdır. Aksi durumda ev ortamındaki eşyalara zarar verebiliyorlar. Bu papağanlar sahibi ev ortamında yer alması durumunda daha çok sahibinin omzumda kalmaktan hoşlanırlar.

Sevda Papağanı

Sevda Papağanı Hastalık ve Tedavisi

Sevda Papağanı Beslenme

Sevda papağanlarının beslenmesi oldukça kolaydır. Bu kaliteli papağanların temel özelliklerinden biri de doğal ortamlarında daha çok taze meyve ve tohum besinleri üzerinden beslenmesidir. Ev ortamında yer alanlarda da aynı şekilde günlük beslenme programları düzenlenebilir. Sevda kuşlarına ayrıca tercihe göre dışarıdan hazır satışa sunulan muhabbet kuşu yemlerinden de sunulabilir.

Sevda Papağanında Görülen Sağlık Sorunları

Tüm papağan türlerinde olduğu gibi sevda papağanında da çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı sağlık sorunları meydana gelebiliyor. Bunlardan en önemlisi ise gaga ve tüy hastalıklarıdır. Papağanlar genel olarak sağlık sorunlarını gizleyen kuşlardır. Bu sebeple sevda papağanında da herhangi bir sağlık sorunu söz konusu olup olmadığı kolayca anlaşılamaz. Tüm papağanlarda olduğu gibi sevda papağanında da ikinci el satış durumu söz konusudur. Bu durumda kuşun satın alınmadan önce veteriner kliniğinden gerekli sağlık kontrollerinin yaptırılması gerekiyor. Bu sayede sevda papağanında normalden daha düşük düzeyde hareketlilik olup olmadığı, daha yüksek veya düşük düzeyde beslenip beslenmediği ve daha düşük veya yüksek süreli uyku alıp almadığı hakkında ön bilgiler elde edilebilir.

Tavsiye Bağlantı: Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Sevda Papağanında Görülen Sağlık Sorunu Belirtileri

Sevda papağanında birçok sağlık sorunu belirtileri söz konusu olabilir. Kuşun dışkısında mutlaka bir problem söz konusu olabiliyor. Kakaloji testinin gözlemlenmesi gerekiyor. Kuşta zaman zaman iştahsızlıklar meydana gelebiliyor. Sağlık sorununun çeşidine göre popo kısmında kirlenme meydana gelebilir. Tüylerinin devamlı olarak kabarık veya sönük kalması, ağırlık kaybı meydana gelmesi söz konusu olabilir. Kuşun fazla ötmemesi veya tamamen ötmemesi gibi durumlar meydana gelebilir. Tüylerindeki renk tonlarında matlaşma meydana gelmesi

Sevda Papağanı Hastalıklarının Tedavisi

Tüm papağan türlerinde olduğu gibi sevda papağanında da meydana gelen hastalıkların tedavisinde kuş veteriner kliniğine başvurulmalıdır. Uzman klinik tedavisi sayesinde sevda papağanında oluşan sağlık sorunları kısa sürede ortadan kaldırılabilir.