Sultan papağanı bilezik takılarak insanlarda olduğu gibi nüfus kâğıdı gibi kullanılabilmektedir. Bilezikler papağanlarla birlikte neredeyse diğer bütün kuş türlerinde kullanılmaktadır. Henüz yavruyken takılan bileziklerin boyutları, renkleri ve üzerlerine yazılacak olan şeylerin bir standardı bulunduğu gibi kendi isteğinizle yaptıracağınız bileziklere istediğiniz bilgileri yazabileceksiniz. Doğum yılları, numaralar, üretici bilgileri ve bunun gibi birçok bilgi bilezikler üzerinde bulunmaktadır.

Sultan papağanları diğer papağan türleri arasında en çok sahiplenilen papağan türü olarak bilinmektedir. Papağanların gereken eğitimlerin verilmesi ile birlikte bazı kelimeleri telaffuz edebilmeleri nedeniyle sahiplenmek istenmektedir. Hem güzel görünüşleri hem de konuşma yetenekleri ile papağan severler tarafından sahiplenilmektedir. Aynı zamanda üretimlerinin de kolaylıkla yapılabilmesi sayesinde daha çok çift olarak beslendikleri görülmektedir. Uygun ortamların oluşturulması ile birlikte üretimlerinin sorunsuz şekilde yapılabildiği bilinmektedir.

Sultan Papağanı Bilezik Ölçüleri

Kullanılacak olan bileziklerin ölçülerinin doğru tespit edilmesi ve kullanılması gerekir. Küçük ya da büyük boyutlarda takacağınız bilezikler ilerleyen süreçlerde papağanınızda sorun olmasına neden olabilecektir. Papağan cinslerine göre farklı bilezik ölçüleri belirlenmiştir. Papağanın büyüklüğüne göre değişen bu ölçüler içerisinde sultan papağanı bilezik ölçüleri 5,5 olmalıdır. Eğer kendiniz kurumdan değil de farklı bir yerden temin etmeyi planlıyorsanız bu ölçüye göre satın alabilirsiniz.

Papağan ya da diğer kuşlara takılan bilezikler sadece üreticiler için değil aynı zamanda papağan sahiplenmek isteyenler için de çok önemlidir. Sahiplenilecek olan papağanların ayaklarındaki bileziklere bakarak üretim yerlerini, ithal ya da yerli üretim olup olmadıklarını ve yaşlarını kolaylıkla öğrenebilecekler. Bu nedenle bilezikleri olan papağanların sahiplenilmesinin tercih edildiği bilinen bir gerçektir.

Yıllara göre bilezik renkleri
Bilezikte yazan yazıların açıklamaları

Sultan Papağanı Ayağındaki Bilezik

Temin ettiğiniz bileziklerin sultan papağanı ayağına takılabilmesi de ayrıca önemlidir. Henüz yavru olan bu papağanların yanlış bir işlem sonucu ayağını kırmanız istenmeyen sonuçlardan birisi olacaktır. Bu nedenle eğer tam olarak nasıl takılması gerektiğini bilmiyorsanız ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Yavru sultan papağanları doğumdan yaklaşık 7-10 günlük arası bilezik takmak için en ideal süredir. Bu süreden önce takılan bilezikler ayaktan çıkabileceği gibi 10 günden sonra takılmaya çalışılan bilezikler ise sakatlanmalara neden olabilecektir. Aynı zamanda bu tarihten sonra sultan papağanı ayağındaki bilezik çıkartılmamalıdır.

Sultan papağanlarının ayaklarında dört parmak bulunmaktadır. Bu parmaklardan üçü ayak içerisinde öne doğru duruyorken bir tanesi de diğerlerine göre daha küçük olup arkaya doğru yönlenmiştir. Bu dikkate alınarak bileziklerin takılabilmesi sağlanacaktır. Öne doğru yönlenmiş olan parmaklar bir araya getirilerek parmaklar bilezik içerisinden geçirilecektir. Arkaya doğru yönelmiş olan parmağın üzerine gelecek olan bilezik arkaya doğru itildikten sonra bu parmaktan da kurtarılabilecektir. Ancak bu işlemleri yaparken papağanın parmaklarına zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Henüz çok küçük olan bu yavruların parmakları oldukça hassastır.

Sultan Papağanı Bilezik Satın Al

Papağan bilezikleri üreticilerin kullanmaları üzerine her yıl Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları federasyonu tarafından üretilmektedir. Yıllara göre renklerinde de değişiklik olan bu bilezikler papağan sahipleri tarafından yeni doğmuş papağanların bileklerine takılmaktadır. Takılacak olan bileziklerin boyutları büyüdüklerinde ayaklarını sıkmayacak kadar geniş ve ayaklarından düşmeyecek kadar dar olmak zorundadır. Bütün bu bilezikler kuş türlerine göre farklı ebatlarda üretilmektedir. Kurum tarafından talep eden üyelere bilezikler verilerek papağanların ayaklarına takılmaları sağlanmaktadır.

Kurumdan bu bilezikler alınabileceği gibi kendi üretimlerini gerçekleştirdiğiniz papağanlarınıza kendi imkanlarınızla satın alacağınız bilezikleri takabileceksiniz. Standart üretilen bileziklerden satın alabileceğiniz gibi kendi isteklerinize göre de üretim yaptırabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bu şekilde sultan papağanı bilezik takma işlemini yapabilirsiniz. Sultan papağanı bilezik satın al işleminin tam olarak nereden yapılacağı ve hangi kurumlardan temin edilebileceği de ayrıca belirlenmiştir. Bu kurum ya da özel noktalardan kolaylıkla atın alabilirsiniz.

Sultan Papağanı Bilezik Fiyatları

Kurumdan ya da özel firmalardan temin etmek istediğiniz sultan papağanı bileziklerinin fiyatları da oldukça uygundur. Toplu alımlarda daha uygun fiyatlarla karşılaşmanız mümkün olabilecekken tekli satın almalarda da bu fiyatlar çok önemli olmayacaktır. Eğer çevrenizde satın alabileceğiniz yer bulunmuyorsa internet üzerinden araştırma yaparak satın alacak bilezikleri kolaylıkla bulabileceksiniz.

İnternet günümüzde neredeyse her ihtiyacımız için kullandığımız ve artık olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Papağanlarınızın ihtiyaç duyduğu birçok malzemeyi internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapacağınız araştırmalarla birlikte satın alabileceğiniz birçok farklı adresi bulabileceksiniz. Hem bu sayede sultan papağanı bilezik fiyatları karşılaştırma yaparak en uygun yerden alışveriş yapabileceksiniz. Papağanlarla ilgili olarak istediğiniz bütün bilgileri internet sitemizden kolaylıkla bulabilirsiniz. Diğer sayfaları kontrol ederek siz papağan severler için hazırladığımız birbirinden değerli bilgileri derlediğimiz yazılarımızı bulabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı : Sultan Papağanı Eş Tutma