Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Muhabbet kuşlarının en sık tükettiği yem tohumlardır. Bu kuş türleri üç temel tohum yemine gereksinim duyarlar. Bunlar %50 oranında kanarya tohumu, %30 oranında beyaz darı ve %20 oranında sarı darıdır. Aslında en değerli besinin darıda olduğu bilinir ancak kuş yeminde darıdan daha değerli bir besindir. Sade kuş yemi tek bir tür gıda olarak verilse dahi kuşunuzun sağlıklı beslenmesini sağlar.

Kuşunuza piyasada bulunan yemlerden almanız önerilir. Bu yemlerin içeriğinde muhabbet kuşunun gereksinimlerini karşılayacak sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı ve Nijer tohumu gibi besinler bulunmaktadır. Ayrıca da kabuğu soyulmuş besinleri tercih etmemeniz gerekir. Çünkü canlılığını kaybetmiş bir tohum besin açısında değersizdir.

Dal Darı: Muhabbet kuşlarının en sevdiği besinlerden biridir. Kuşunuza günde maksimum yarım dal darı vermeniz yeterli olacaktır.

Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzeler, beslenmede önemli bir rol oynar. Kuşunuza meyve ve sebzeleri ince bir şekilde dilimleyerek ya da püre halinde verebilirsiniz. Taze ve temiz meyve ve sebzeleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Tahıllar: Kuşlara çoğunlukla yumuşak tahıllar verilir. Bunlar buğday, pirinç, çavdar ve yulaf gibi tahıllardır. Bunların yanı sıra kinoa, bulgur, esmer pirinç gibi tahılları da suyla nemlendirdikten sonra verebilirsiniz.

Mama: Muhabbet kuşları gereksinim duydukları bütün besinleri alamadıklarından dolayı haftada bir kez olacak şekilde mama vermeniz daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Muhabbet kuşu mama tarifleri ile ilgili daha sonra detaylı bilgiler aktarıyor olacağım.

Mürekkep Balığı Kemiği: Mürekkep balığı kemiği, tam anlamda organik ve doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Bu kemiği kafeste bulundurarak kuşunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamanız mümkündür.

Su: Bütün canlılar gibi muhabbet kuşları da suya ihtiyaç duyarlar. Her gün düzenli olarak su kabına temiz su koymanız gerekir. Ancak çeşme suyu kullanmamanızı öneririz. Ayrıca kuşunuzu aşırı bir şekilde beslemekten kaçının.

Tavsiye Edilen Bağlantı: Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır?