Konuşma kabiliyetleriyle tanınan ve bu yüzden de en fazla beslenen süs kuşları olan papağanların, bilinen çok fazla türü bulunuyor. Bu türleri arasında en popüler olanlarından birisi de sevda papağanları veya diğer adıyla cennet papağanıdır. Çoğu koşu konuşma kabiliyetleri dolayısıyla papağan beslemek için sevda papağanı ediniyor ancak daha sonra konuşmamasından şikayet ediyor. Peki sevda papağanı konuşur mu?

Sevda Papağanı Konuşturulabilir Mi?

En çok beslenen papağan türlerinden birisi olan sevda papağanlarının konuşmuyor oluşundan çok fazla kişi dert yanıyor. Bir papağan türü olarak sevda papağanı, konuşma yeteneğine sahiptir. Bu papağan türünün insan seslerini taklit etme konusunda türüne göre çok fazla yatkınlığı bulunmuyor. Bu yüzden en az konuşan papağan türleri arasında kabul ediliyor.

Cennet papağanı konuşma konusunda çok fazla istekli olmasa da oldukça gürültülüdür. Genellikle çok kaba gelen ve yüksek desibelde sesler çıkartır. Sevda papağanına doğru yöntemlerle konuşma eğitimi verdiğinizde bazı kelimeleri öğretebilmenizde mümkündür. Böylelikle belirli kelimelerle sınırlı olsa da konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sevda Papağanı Konuşma Eğitimi

Sevda papağınızı sınırlı da olsa bazı kelimeleri söyleme konusunda eğitebilmeniz mümkündür. Sevda papağanı konuşma eğitimi için klasik eğitim taktiklerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin ödül sistemi ve sık tekrar papağanınızı konuşturabilmenizde size yardımcı olur.

Sevda papağanının konuşma eğitiminde diğer papağan türlerine göre çok daha fazla sabırlı davranmanız çok önemlidir. Sabırsız yaklaşımlarınız zaten konuşma konusunda pek istekli olmayan papağanınızı iyice içine kapatacaktır.

Konuşmasını istediğiniz bir kelimeyi sürekli ona söylemeye ve o şekilde seslenmeye dikkat edebilirsiniz. Bunun dışında papağınızın bir şekilde istediğiniz kelimeyi söylemeyi başarması halinde de ödüllendirmelisiniz. Ödüllendirmek için ise en sevdiği yemekleri kullanabilirsiniz. Sadece söylemesi için baskıcı olmaktan ve söyletmeye çalışırken kelimeyi kısa aralıklarda sık sık tekrarlamaktan da kaçınmalısınız.

Papağan konuşmaya başladığında da söyleyebileceği kelimeler birkaç taneden öteye geçemeyecektir.

Tavsiye Edilen Bağlantı : Mavi Cennet Papağanı Bakımı