Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir muhabbet kuşuna sahipseniz onu evcilleştirebilmek, üremesini sağlayabilmek, bakımını yapmak için yaşını bilmeniz gerekli olabilmektedir. Muhabbet kuşunun yaşını öğrenebilmek için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler ile birlikte muhabbet kuşlarının yaşını belirlemeniz mümkün olabilmektedir. Bu yöntemler arasında alın çizgilerine bakmak ve iris rengi yer almaktadır.

Bir Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Belirlenir?

Muhabbet kuşlarının yaşları 4 farklı yöntem ile belirlenebilmektedir. Kuşun ırkına, varyasyonuna ve cinsiyetine göre bu yöntemlerin bazıları işinize yarayabilirken, bazıları yanıltıcı olabilmektedir. Bu yöntemleri kullanarak muhabbet kuşunuzun yaşını tahmin edebilmeniz mümkündür;

Alın Çizgileri ile Kuşun Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Nerdeyse bütün muhabbet kuşlarında baş çizgileri mevcuttur. Bu baştaki çizgiler gençken başı kaplamasına rağmen, yaşlandıkça gerilemektedir. Muhabbet kuşları gençken, kafaları açık haldedir ve alın kısımları ergenliğe girdikten 4-5 ay sonrasında büyüyerek kapanmaya başlar. 6-7 ay sonra yetişkin bir kuş olduğunda çizgileri görünürlüğünü kaybeder ve tamamen boş bir baş yapısı haline gelir. Bu farkı aşağıda yer alan fotoğrafta görebilirsiniz.

           Resim1: Yetişkin Bir Muhabbet Kuşu                                      Resim 2: Yavru Bir Muhabbet Kuşu

İris Rengine Bakarak Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Belirlenir?

Muhabbet kuşlarının yaşını anlamanın bir diğer yöntemi de iris rengidir. 0-4 ay bir kuşun gözleri tümüyle siyah bir renge döner. 6 ay sonunda, göz çevresinde koyu gri iris oluşmaya başlar. 8-9 ay sonrasında koyu gri iris açılmaya başlar. 1 yaşından sonra, yaş ilerledikçe göz çevresindeki iris beyazlaşmaya başlar. Halkanın büyüklüğü de yaş ilerledikçe artmaktadır. 9 aydan büyük bir muhabbet kuşunda beyaz halka gözün yarısı ile kaplanmaktadır.

Resim 3: Yetişkin Bir Kuş, Beyaz Halka Oluşmuş Bir İris                      Resim 4: Yavru Bir Kuş, Tamamen Siyah Bir İris

 Cere Rengi ile Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Yavru muhabbet kuşları açık bir renge ve açık bir gagaya sahipken, yetişkin bir muhabbet kuşu daha koyu bir renge sahiptir. Bunun yanı sıra, bu yöntem alın çizgileri ve iris rengi yöntemleri kadar doğru sonuçlar vermemektedir. Kuşların cinsine ve cinsiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Erkek bir muhabbet kuşlarında yavrular pembe renkte olurken, yaş ilerledikçe mavi, koyu maviye dönüşebilmektedir. Fakat dişi kuşlarda bu durum pek çok faktöre bağlı olabilmektedir.

Beneklere Bakılarak Kuşların Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının gagalarında sol ve sağ tarafta olmak üzere eşit sayıda benekler yer almaktadır. Bu benekler küçük olmasına karşın papağanlarda daha azdır. Fakat kuşların yaşları ilerledikçe büyürler ve daha belirgin bir haldedir.

Resim 5: Yavru Muhabbet Kuşu, Belirsiz Benekler            Resim 6: Yetişkin Kuş, Büyük Benekler

Bu yöntemler dışında kuşlarımızın ayaklarının daha koyu olup olması, kuşumuzun yaşının erişkin olduğunu gösteren bir durum olduğunu da ispatlar bir nitelik olarak görülse de bu sonuç yanlış da çıkabilmektedir. Bu yüzden muhabbet kuşu yaşı tahmin edilirken yukarıda anlattığımız maddelerin en az bir kaçını taşıması bizi daha doğru bir bilgiye götürecektir.

Tavsiye Edilen Bağlantı: Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?