Muhabbet Kuşlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanlar arasında kediler ve köpeklerden sonra en çok tercih edilen hayvanlardan biridir muhabbet kuşu. Muhabbet kuşlarının kendilerini iyi ve konforlu hissetmeleri için onlara olması gereken ilgiyi vermeniz son derece önemlidir. Bu yazımızda Muhabbet kuşları için doğru ortam nasıl olmalı? Kafesleri nasıl seçilmeli? Yemleri nasıl olmalı? Gibi sorulara cevap vereceğiz.

Muhabbet kuşlarına konforlu bir ortam oluşturulduğu taktirde onu iyi bir evcil hayvan yapmanız mümkündür. Onlara bazı cümle ve kelimeler söyleyerek ve öğreterek konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Ana vatanı Avustralya olan bu tür kuşlar ortalama 11 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğru Bir Kafes

Muhabbet kuşları geniş ve büyük bir alana gereksinim duyarlar ve genellikle yatay bir şekilde uçarlar. Bundan dolayı, kafesin ideal boyutu, eni ortalama 40 cm, uzunluğu da minimum 70 cm olmalıdır. Bu boyutlar, kuşun kafes içerisinde daha rahat hareket edebilmesini sağlar ve böylece kuşunuz daha sağlıklı ve mutlu olur.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken hususta kafesin dikdörtgen olmasıdır. Zira, muhabbet kuşları endişelendikleri zaman saklanmak isterler ve yuvarlak bir kafes olduğu taktirde bunu yapmaları pek de mümkün değildir.

Ayrıca, muhabbet kuşları çok sık bir şekilde dışkılarlar. Bundan dolayı da iki altlığa sahip bir kafes almanız daha uygun olacaktır.

Kafesin İçi Nasıl Olmalıdır?

Kafesin içerisinde su kabı, yem kabı ve kuşun gagasını, tırnaklarını törpülemesi için bir gaga taşı bulunmalıdır. Bu ekipmanlar muhabbet kuşunun bakımı için gerekli olan şeylerdir. Kuşunuzun üzerinde durması için ayrıca birkaç tünek de koyabilirsiniz. Farklı renklerde koyacağınız oyuncaklar da hayvanınızı mutlu edebilir.

Kafesin Konumu Nasıl Olmalıdır?

Kafesi direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmayarak, yeteri kadar güneş ışığı alan bir konuma koymanız en uygunudur. Kafesi evde çok esinti olan yerlere koymamanız gerekir.

Hijyen ve Temizlik

Kafesi sık sık temizlemeniz önemli bir husustur. Yem kabukları ve kuşun dışkılarını barındıran kafesin altlığını temizlemeyi aksatmamanız gerekmektedir. Kuşun kafesini haftada en az bir defa su ile yıkamalısınız.

Muhabbet Kuşlarının Yemi Nasıl Olmalıdır?

Bir muhabbet kuşu çeşitli besinlerle beslenmesi gerekir. Bunun için tohum, meyve ve sebze karışımı en doğru seçim olacaktır. Ayrıca muhabbet kuşları taze marul ve elmaya da bayılırlar. Ancak hayvanınız için en doğru, en iyi besinleri öğrenmeniz için bir veterinere danışmanız iyi olacaktır.

Muhabbet Kuşları İçin En Doğru Ortam Nasıl Yaratılır?

Kuşunuzun kafesini en doğru konuma koyduktan sonra bir de onlar için iyi bir ortam hazırlamanız gerekir. Bunun için kafesin üzerini bir örtü ile örtebilir ve hava alabilmesi için bir delik açabilirsiniz. Kapalı bir ortamda olması şartı ile, kuşunuzu ara ara kafesten çıkarmanız onun için çok yararlı olacaktır.

Daha sonra yazılarımızda bu konularla ilgili daha detaylı bilgi vereceğim. Genel anlamda bu olanaklar sağlanması önem arz etmektedir. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı, muhabbet kuşu kafes fiyatları ile ilgili daha sonraki yazılarımızda görüşmek ümidiyle.

Tavsiye Edilen Bağlantı: Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?