Sosyal medyada ya da arkadaşlarınızın evlerinde gördüğünüz konuşan papağanlardan sonra papağan sahiplenmek isteyebilirsiniz. Ancak her papağan türü çok da konuşkan olmayabilir. Bunun için cevaplamanız gereken soru “en konuşkan papağan türleri hangileridir?” olacaktır. Taklit yetenekleri ile hayvan severlerin beğenilerini almış olan papağanlar bu yeteneklerinin bir sonucu olarak konuşmaları da taklit edebilmektedirler. Hatta kelime dağarcıkları oldukça fazla olan bazı türlerin zeki olmaları ile birlikte oturup karşılıklı sohbet bile edilebileceği görülmüştür. Ancak bir papağanın konuşturulabilmesi için büyük emek verilmesi gerekmektedir. İşte karşınızda en konuşkan papağan türleri:

Amazon Papağanları

Amazon papağanları kafes ve ev ortamında oldukça uzun yıllar yaşayabilme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda taklit yetenekleri de çok gelişmiştir. Hem taklit yeteneği hem de konuşabilme yeteneğinin bir arada olduğu nadir türlerden birisidir. Boyları 30-40 cm civarında olabilir. Ortalama yaşam süreleri de 40 yıldır. Genel özellikleri aynı olmakla birlikte diğer türleri arasında sadece renk farklılıkları vardır.

Lori Papağanı (Geveze Lori)

Diğer papağan türlerine oranla konuşma yeteneği en fazla olan papağandır. Aynı zamanda en renkli papağan türlerinden de birisidir. Tam olarak kaç kelime konuşabildikleri tespit edilememiştir. En çabuk öğrenen ve birçok farklı ses çıkartabildikleri bilinmektedir. Çıkartabildikleri sesler fazla olduğu ve konuşma yetenekleri çok gelişmiş olduğu için “geveze” lakabını almıştır.

Kakadu Papağanı

Bir diğer en çok konuşan papağan türü de Kakadu papağanıdır. Bu papağan türü de en iyi taklit yapan papağan olarak tanınmaktadır. Duydukları sesleri neredeyse birebir taklit edebilmektedirler. Duydukları enstrüman seslerinden, bebek ağlamalarına; kedi miyavlamasından köpek havlamasına kadar duydukları şeyleri gerçek gibi taklit edebilir. En taklitçi papağan türü olmasının yanı sıra 90 yaşını geçen Kakadu papağanı olduğu biliniyor olması nedeniyle en çok yaşayan papağan türlerinden birisidir.

En Konuşkan Papağan Türleri Hangileridir

Jako Papağanı

En çok bilinen papağanlar arasında Jako papağanı yer almaktadır. Gri ve siyah tüyleri ile 2 çeşit türü bulunmaktadır. Aynı zamanda çok kolay konuşturulabilirler. Ancak en kötü özelliğe sahiplerine çok uzun sürede alışıyor olmalarıdır. Eğer bu süre içerisinde sabır gösterir ve kendinize alıştırırsanız daha çok konuşan bir papağana sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda çok zeki olduklarından dolayı sorduğunuz soruları algılayarak cevap verebilirler. Tuvalet eğitimi verilebilmesi, istenilen şeyleri getirebilme eğitimi de verilebilmektedir.

Sevda (Cennet) Papağanı

Sevda papağanının bilinen diğer bir adı da aşk kuşudur. Bu ismi almalarının en büyük nedeni eşlerine çok bağlı olmalarıdır. Çift olarak sahiplenilmesi konuşturulması konusunda daha güzel sonuçların alınabilmesini baltalayabilir. Sürekli olarak eşlerinin yanından ayrılmamaları ve sevgi göstermeleri bilinen özellikleri arasında yer aldığından dolayı sizlerin ilgisine gereken cevabı vermeyebilirler. Yalnız beslenen cennet papağanları daha iyi eğitim alabilirler. Eşleri olmadığından eşlerine verdikleri aşk ve bağlılık sahiplerine karşı vermektedirler. Eğer gerektiği kadar ilgi gösterir ve konuşmaları için pratik yaparsanız kısa süreler içerisinde sonuç alabilirsiniz. Kendi sesleri diğer papağan türlerine göre çok cırtlak ve kaba olsa da daha anlaşılır bir şekilde konuşabilirler. Papağan eğitimi sonuçlarının alınabilmesi için doğru şekilde davranmanız gerekmektedir.

Ara Papağanı

Papağan türleri arasında bilinen en büyük tür Ara papağanlarıdır. Aynı zamanda bu tür papağanlar dünya üzerinde nesli tükenmekte olan kuşlar arasında yer alırlar. Kendi sesleri insan seslerine çok yakın olduğundan dolayı konuşmaları oldukça anlaşılır olmaktadır. Doğada nadir bulundukları ve koruma altında olduklarından dolayı sahiplenmesi pek fazla mümkün değildir. Az bulunmaları nedeniyle haklarında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle kelime hafızalarının ne kadar olduğu net olarak bilinmemektedir. Ancak evcilleştirilebildiklerinde diğer evcil hayvanlarla daha yakın ilişki kurabildikleri bilinmektedir.

Sultan Papağanı

En çok beslenen papağan denildiğinde akla gelen ilk tür Sultan papağanlarıdır. Diğer türlere oranla daha kolay üretilebiliyor olmaları nedeniyle sıkça sahiplendirilebilmektedir. Özellikle ıslık sesleri çıkartarak taklit ettikleri bilinmektedir. Taklit yetenekleri gelişmiş olmasının yanı sıra taklit etmeyi çok sevdikleri de bilinmektedir. Diğer papağanlara göre konuşmayı öğretmek biraz daha zor olabilir. Bunu tam anlamıyla yapabilmeniz için inatçı olmanız ve pes etmemeniz gerekmektedir. Bütün papağan türleri arasında en konuşkan papağan türü olmasa da dış görünüşü ve küçük vücut özellikleri ile Sultan papağanı kendin sevdirmeyi bilir.