“her papağana kanat ayarı yapılmalı mıdır?” sorusunun cevaplandırılması, “Papağan kanat ayarı nedir?” sorusunun cevaplandırılmasından daha önemlidir. Kanat ayarı kısaca kanatların kesilmesi anlamına geldiğinden bu işlemin yapılması papağanların daha iyi yaşayabilmeleri için gerekli olacaktır.

Ancak bunun yapılabilmesi için hemen petshoplara koşmanıza gerek yok. Papağanlar doğaları gereği güvenmedikleri kişilerin onlara dokunmalarını ya da kanatlarını kesmelerini istemezler. Bu işi yapabilecek en doğru kişiler siz olacaksınız. Ancak bu konuda bilginiz yok ise mutlaka yapmamalısınız. Araştırmanızı ve nasıl yapılması gerektiğini doğru bir şekilde araştırdıktan sonra yapmanız en doğrusu olacaktır.

Papağanlar kanat ayarı yapıldıktan sonra psikolojik olarak çökebilir ve bunalıma girebilirler. Bu dönemde onların yanında olup gerekli ilgiyi ve sevgiyi göstermeniz gerekmektedir. Kanatları kesilen ve bu nedenden dolayı uçamayan papağanlar güvensiz ve ruhen ezilmiş olacaklardır. Bu nedenle oldukça önemli olan bu sürecin doğru yönetilmesi gerekmektedir.

Kanat Ayarı Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Her papağana kanat ayarı yapılması gereksizdir. Eğer sürekli kapalı bir ortamda kafes içerisinde ve sosyallik olmayan bir yerde yaşayacaksa kanat ayarı yapılması papağan için zararlı olacaktır. Gelelim “kanat ayarı yaptırmak zararlı mıdır?” sorusunun cevabına.

 • Kanat ayarı yapılan papağanlar artık kendilerini savunmasız hissedecek ve bunalıma gireceklerdir. Eğer bu süreçte sizden gerekli olan ilgi ve sevgiyi görmezse kanatlarını yolmaya ve artık iyileşemeyecek duruma getirene kadar kendisine zarar vermeye başlayacaktır.
 • Kuşlar sürekli olarak uçarak aslında spor yaparlar ve daha sağlıklı hale gelirler. Bunu yapamadıkları zamanlarda kanatlarını çırparak ihtiyaçlarını gidermeye çalışsalar da asla uçmak kadar etkili olmaz. Ancak hareket edemeyecekleri kadar küçük kafeslerde tutulan papağanların bu durumdan olumsuz etkilenmeleri kaçınılmazdır. Onları daha sağlıklı hale getiren uçmak fiili uçamadıklarında bağışıklık sistemlerini çökertecek, bundan dolayı hasta olacak ve ne kadar istenmese de ölmesine neden olabilecektir.
 • Özellikle daha önce çok fazla uçan kuşların kanat ayarlarının yapılması artık uçamayacağı düşüncesine kapılmasına neden olabilir. Bunun bir sonucu da bunalıma girmesidir. Çevresine karşı hissizleşen, tepki vermeyen, ötmeyen ve içine kapanık papağanların bu durumlarını aşmaları için sizlerden destek görmesi hayati derecede önemlidir.
 • Yanlış yapılan kanat ayarı da kuşların bunalıma girmelerine neden olabilmektedir. Kanatların fazla kesilmeleri nedeniyle bunalıma giren papağanlar kendi tüylerini yolarak bu stresi yaşarlar. Doğru kanat ayarı bu noktada oldukça önemlidir.
 • Görüleceği üzere kanat ayarı yaptırmaktan ziyade kanat ayarının yanlış yapılması ve yapıldıktan sonra gerekli ilgi ve sevginin gösterilmesi papağanlar açısından daha zararlıdır. Oldukça dikkatli olunmalı ve yapılması gereken işlemler tam da yapılması gerektiği gibi yapılmalıdır.
papağan kanat ayarı

Papağanlara Neden Kanat Ayarı Yapılmalı?

Gelin şimdi de “papağanlara neden kanat ayarı yapılmalı?” sorusunu cevaplayalım.

 • Papağanınızda görülen sinir sistemi ya da solunum yolları ile ilgili olan hastalıklarının tedavisi süresince uçmaması daha doğru sonuçların alınabilmesine yardımcı olacaktır. Uçabilmesi tedavi sürecini olumsuz olarak etkileyeceğinden dolayı uçamaması için kanat ayarının yapılması gerekmektedir.
 • Papağanınızda görülen davranış bozukluklarının düzeltilebilmesi için de kanat ayarı yapılabilmektedir. Uçarak ev içerisindekilere zarar vermesi, daha önce yaptırabildiğiniz ve eğitimini verdiğiniz şeyleri artık yapmaması gibi durumlarda eğitim amaçlı olarak çok az kanat ayarı yapmanız gerekebilecektir.
 • Papağanınızın kaçma ihtimali bulunması durumunda da kanat ayarı yapılması gerekmektedir. Kafesinin olmaması, yüksek bir yerde duruyor olması gibi nedenlerden dolayı kaçabilme ihtimali bulunan papağanlar için yapılması gereken en mantıklı şey kanat ayarı olacaktır.
 • Çift olarak beslenen papağanlarda görünen diğer papağana zarar vermesi durumunda da başvurulması gereken yöntem kanat ayarı yapılmasıdır.
 • Papağanın vücudunda yara olması, kırıklarının bulunması ve mutlaka iyileşmesi gereken bir hastalığının bulunması durumunda eğer uçmaması onun için daha iyi sonuçlar verecekse kanat ayarı yapılması gerekmektedir.
 • Özellikle körlük gibi kalıcı hastalıkları varsa da kanat ayarı yapılması yapılmamasından daha mantıklı olacaktır. Çünkü bu gibi durumlarda uçarak kendisine daha çok zarar verecektir.

Genel olarak papağanınızın kendisine zarar vermemesi ve eğitim amaçlı olarak kanat ayarı yapılması gerekmektedir. Doğru ölçülerde kanat ayarı yapılması sayesinde yapılmamasından daha çok fayda elde edebileceksiniz.