Papağanlar bazı hastalıklardan ya da bazı nedenlerden dolayı titreyebilir. Bu titreme düzeyi farklı derecelerde olabilir. Aşırı bir titreme söz konusu ise lütfen veteriner hekime gidiniz ve durumun çözümü için yetkili ağızdan bilgi alınız. Ancak titremenin bazı nedenlere bağlı olduğunu düşünürsek ve bu nedenlerden kaynaklı düşük düzeyde titreme söz konusu ise, aşağıdaki durumları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Stresten Kaynaklanıyor Olabilir

Papağanlarda titremenin en büyük sebebi aşırı stres yaşamasıdır. Bu strese neden olan bir çok sebep olabilir. Çiftleşme dönemleri, mevsimsel etkiler, yem beğenmeme, arkadaşlarından ve eski ortamlarından ayrılmaları ve daha birçok sebep, onların strese girmelerine ve doğal olarak titremelerine neden olabilir. Bu sorunların her birinin kaynağına inmek ve çözüm bulmak gerekir. Eğer tek başınıza sorunların tanısını koyamıyor veya tedavilerini gerçekleştiremiyorsanız, bu durumda acilen veteriner hekime başvurmanız gerekecektir.

 

İshal Var Mı?

İshali olan papağanlar genelde titrer. Aslında ishal ve titreme bir arada oluyorsa, bu da yem ve diyetlerinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Yemlerini beğenmeyen papağanlarda bu durum sıklıkla yaşanabilir. Tabii ki yağlı ve çok şekerli bir diyet uygulamış ve bunlardan zengin yemlerle beslemişseniz bu durum meydana gelebilir. Bunu çözmek için yemlerini tekrar gözden geçirmeniz gerekecektir. Veteriner hekimden destek de alabilirsiniz.

 

Parazit ve Mantar Hastalıkları

Parazitler ve mantarlar, kuşların bilinçsiz titreme nöbetlerine girmelerine neden olacaktır. Bununla mücadele etmek için ilaçlar ve bazı takviye gıdalar gerekebilir. En iyi çözüm için size yapılması gerekenleri veteriner hekim söyleyecektir. Bunlara dikkat etmeniz sayesinde sadece birkaç günde en iyi çözümü bulmuş olacaksınız.

 

Altta Yatan Rahatsızlıklar

Bazı altta yatan hastalıklar, papağan titremesi ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sorunlar genelde enfeksiyon ve iltihaplara neden olan hastalıklar olabilir. İltihap kurutucu ve enfeksiyon öldürücü tedavi yöntemleri ile papağanınızın bu sorununu çözebilirsiniz. Tabii ki kimi zaman çok büyük sorunlar buna eklenebilir. Bu da papağanınızın ölmesine neden olabilir. Çünkü ihmal edilen bu durum, papağanın bağışıklık sisteminin çökmesine ve bu da ölmesine neden olabilir. Bunun olmaması için en yakın zamanda veteriner hekime danışmanız gerekir.